Jak přirozeně snížit úzkost, aby vám neomezovala každodenní život

a man holds his head while sitting on a sofa

Úzkost v dnešní době pociťujeme pravděpodobně mnohem víc, než bychom měli. Lze se jí úplně zbavit? To je nejspíš individuální, rozhodně ji ale můžeme přirozeně snížit tak, aby nám neomezovala každodenní život.

Jak přirozeně snížit úzkost

Trápí vás úzkosti, které přicházejí každý den, ale odchází jen na malou chvíli? Můžete se jí zbavit. Bude to však vyžadovat trochu práce – nemůžete čekat, že úzkosti samy zmizí, pokud proto nic neuděláte. Podívejte se na 6 tipů, jak úzkost snížit zcela přirozeně.

1) Buďte aktivní

Možná jste u sebe už zaznamenali, že pokud jste během dne velmi aktivní (například sportujete), vaše úzkost přirozeně klesá. A je to pravda. Pokud jste často aktivní, tak navíc klesá pravděpodobnost, že u vás v budoucnu vznikne nějaká úzkostná porucha.

2) Omezte kofein a alkohol

Kofein a alkohol jsou častými pomocníky, za kterými někteří z nás utíkají. Ráno a během dne si dáváme kávu nebo energetický drink, večer pak zklidníme mysl pivem nebo vínem. Ačkoliv možná máte pocit, že vám kofein a alkohol pomáhají, je to přesně naopak. Vaším dalším úkolem tedy bude omezit kofein a alkohol.

3) Pokud kouříte, skoncujte s tím

Cigarety rozhodně nepomáhají proti úzkostem. Jsou škodlivé, návykové a rozhodně vám nijak neprospívají. Stejně však kuřáci ve stresových situacích tíhnou k cigaretám nejvíce, což může úzkost z dlouhodobého hlediska ještě víc zhoršit. Proto pokud kouříte a trápí vás úzkosti, nejspíš už tušíte, co máte udělat.

jak se zbavit úzkosti
Foto: Uday Mittal/Unsplash

4) Jezte zdravě

Není žádným tajemstvím, že má zdravá a vyvážená strava bez přemíry cukru pozitivní vliv na lidskou psychiku. I tak na to ale mnoho lidí zapomíná. No řekněte sami: Nepřijde vám, že v období zvýšeného stresu jíte více nezdravého jídla a nebo naopak nejíte vůbec?

5) Vyzkoušejte aromaterapii

Olejíčky z levandule, bergamotu, šalvěje a mnoha dalších mohou mít pozitivní vliv na stres a úzkosti, proto dejte šanci aromaterapii. Pořiďte si difuzér nebo speciální kámen, na který se olej nakape. Aromaterapie vám může pomoct snížit úzkosti, zlepšit spánek a podpořit dobrou náladu.

6) Zapisujte si své pocity a myšlenky do deníku

Pro někoho to může znít zvláštně, ale zapisování si svých pocitů a myšlenek na papír může mít velmi dobré účinky na úzkosti a stres. Už jen to, že své tíživé myšlenky vezmeme z hlavy a dáme je na papír může být uklidňující.

Zdroj: Redakce, autorský text; Medical News Today, Healthine; Náhledová fotografie: Nik Shuliahin/Unsplash

error: Content is protected !!