Jak často oddalujete budíka? Podle expertů vám „ještě pět minut“ zkazí celý den

black and white analog clock at 10 10

Ráno vás probudí protivný zvuk budíku a vám se za nic na světě nechce vylézt z vyhřáté postele. „Ještě pět minut,“ řeknete si. Budíka oddálíte a vrhnete se zpět do říše snů. Zní to jako dobrý nápad, zahráváte si ale se spánkovou setrvačností.

Dvě spánkové fáze

Jak píše Healthline, náš spánek je cyklická událost, která se skládá z dvou fází – NREM a REM. První spánková fáze NREM se člení na tři další, z nichž každá má svá specifika. Nám ale stačí vědět, že během celé NREM fáze se postupně přesouváme z lehkého spánku do velmi hlubokého. Náš dech, tepová frekvence a mozková aktivita se zpomalí, svaly se uvolní a sníží se tělesná teplota.

Potom nastává fáze druhá, REM. Je charakteristická rychlým pohybem očí (odtud taky její název – „rapid eye movement“), zvýšením mozkové aktivity, tepu i tělesné teploty. V této fázi se nám zdají živé sny. Zajímavé je, že během REM fáze se o poznání snáz probouzíme.

Dvě spánkové fáze se opakují v cyklech během celého spánku. Za jednu noc zvládneme v průměru 4-5 cyklů.

Co je to spánková setrvačnost?

Zpět k budíkům. Když se probudíme, cítíme se často úplně grogy, přestože jsme naspali dostatečný počet hodin. Tomu se říká spánková setrvačnost. Trvá mezi 15 a 30 minutami po probuzení a postupně se z ní naše tělo úplně probere. Tedy v případě, že neoddálíme budíka.

man in white long sleeve shirt
Foto: Sander Sammy/Unsplash

„Ještě pět minut“ vám zkazí celý den

Zdá se logické, že když oddálíme budík o pět, deset minut, přičtou se nám tyto minuty k spánkovému dobru. To ale není tak úplně pravda. Funguje to spíš obráceně.

Zazvoní budík a vy ho oddálíte. Ze stavu čerstvého probrání se znovu uložíte ke spánku. A tady je ten zvrat. Vaše tělo nepochopí, že je to jen na chvilku. Usnutím dostane signál, aby se připravilo na další spánkový cyklus, který trvá minimálně 90 minut. Když potom po pěti až deseti minutách zazvoní budík, je probouzení o moc náročnější – zrovna jste přeci v NREM fázi a snažíte se dostat do hlubokého spánku.

Kromě toho ale náhlé přerušení cyklu zmate vaše tělo i mozek natolik, že potom ve spánkové setrvačnosti zůstanete výrazně déle. Z 15-30 minut jsou najednou 2-4 hodiny příšerné únavy, při které máte pocit, že se dá porazit snad jen infuzí kávy přímo do žil.

Zítra si tedy oddálení budíka raději pečlivě rozmyslete. Pěkný start do nového dne!

Zdroj: Health News Hub, Healthline, Sleep Foundation; Studie: Time course of sleep inertia dissipation in human perfomance and alertness; Náhledový obrázek: Chad George/Unsplash

error: Content is protected !!