Makeup, řasenka, linky a další: Co se stane, když budete používat expirovanou kosmetiku?

three makeup brushes on top of compact powders

Většina kosmetických produktů vydrží rok od otevření a poté už by se neměla používat. U řasenky jsou to dokonce jen tři měsíce. Co se vlastně může stát, když takovou kosmetiku budete dále používat?

Sypké produkty jako je tvářenka, bronzer nebo rozjasňovač máme často mnohem déle, než doporučený jeden rok. Pokud máte více odstínů tvářenek, pak už je nestihnete spotřebovat vůbec. Je tedy docela běžné, že ženy používají produkty dál i s vědomím, že jsou prošlé. Jakým rizikům se v takovém případě vystavujete?

Makeup

Zejména pokud makeup obsahuje oleje, tak se po jeho expiraci mohou začít složky oddělovat. Vidíte v lahvičce na jedné straně makeup a na druhé vrstvu oleje? Pak na nic nečekejte a vyhoďte jej. V opačném případě riskujete ucpávání pórů a tím pádem i vznik nepříjemných pupínků a podkožních boláků.

Pudrové produkty

Pudrová tvářenka, bronzer, rozjasňovač nebo pudr jsou produkty, které většinou vydrží nejdéle. Je to proto, že neobsahují vodu a tak se v nich bakterie příliš nedrží. Pokud je tedy budete používat místo jednoho roku dva nebo tři, tak by se nemělo nic stát.

Zejména u mastné pleti se může stát, že se maz dostane skrz aplikátor nebo štětec do pudru, kvůli čemuž může začít produkt tvrdnout. V takovém případě stačí jemně seškrábnout ztvrdlou vrchní vrstvu pudru.

Rtěnky a lesky na rty

Pokožka na rtech je jedna z nejtenčích na celém těle. Je tedy pochopitelné, že je náchylná k napadení bakteriemi. Pokud se do rtěnky nebo lesku na rty dostane mnoho bakterií, může je na ně aplikátor přenést. Pak mohou vznikat nepříjemné kožní infekce či opary, u kterých budete marně pátrat po příčině. Právě taková maličkost, jako je rtěnka, může mít na starost takové potíže. Trvanlivost rtěnek je jeden rok.

brown makeup brush in front pink powder on glass case
Foto: Joanna Kosinska/Unsplash

Řasenka

Nepoužívanou řasenku můžete nechat v šuplíku až dva roky. Jinak je to však u otevřené řasenky, které po prvním otevření začne běžet maximálně tříměsíční lhůta. Po této době je vhodné řasenku vyhodit, protože nejen že už na oku nevypadá tak dobře, ale navíc riskujete nepříjemnosti v podobě infekcí.

V tubě řasenky se totiž hromadí všechny nečistoty, které kartáček z řas zachytí. Při dalším použití si tyto nečistoty opět dáváme na řasy. Dobrý způsob, jak zjistit, že je řasenka už opravdu nepoužitelná je přičichnutí si. Expirovaná řasenka má zvláštní zápach, který není příjemný.

Oční linky

Oční linky obecně nevydrží příliš dlouho, jelikož brzy začnou ztrácet barvu nebo vysychat – a prostě to je ten bod, kdy byste ji měli vyhodit. Jakmile vám oční linka přestává sloužit, nesnažte se z ní vytěžit maximum, ale pořiďte si raději novou.

Co se týče infekcí a podráždění, oční linky jsou nejvíce zrádné. Pokud vás po nanesení linky pálí víčko nebo máte nepříjemné pocity, nejedná se o vaši citlivou pleť, ale spíše o špatnou kvalitu očních linek.

Zdroj: Byrdie, Glam; Náhledový obrázek: Raphael Lovaski/Unsplash

error: Content is protected !!