Zubní protézy z 19. století by vám nebyly po chuti: Vyráběly se ze zubů mrtvých vojáků

Že jsou umělé zuby pouze moderní záležitostí? Vůbec ne! Protézy, nebo alespoň pokusy o ně, se vyráběly již několik staletí zpět. Některé z nich však úplně nevzbuzují hezké představy. V protézách se totiž využívaly opravdové zuby, které byly vyjmuty mrtvým vojákům.

Války sice přinesly velké ztráty na životech, člověk by však nebyl tvor zvídavý, aby nevymyslel, jak některé aspekty opět využít pro další účely. Takovým případem jsou i umělé zubní protézy. I když umělé byly opravdu jen pomyslně, podle webu Mental Floss se totiž vyráběly ze slonoviny a opravdových lidských zubů.

Na počátku 19. století ještě stomatologie jako taková neexistovala. Mnozí měli však tak zkažené zuby, že potřebovali zubní náhradu. A získávala se opravdu netradičně: na bitevním poli. Tehdy probíhaly napoleonské války a počty mrtvých vojáky stále rostly. Některé výzkumníky tak napadlo využít jejich zuby, píše BBC. Ujal se pojem tzv. ‚Waterloo zuby‘, jelikož byly nejčastěji získávány od vojáků padlých v bitvě u Waterloo.

Foto: Adam Jones/Wikimedia Commons

Jak ovšem podotýká web British Dental Association, takové protézy byly drahé, protože výroba celé sady klidně trvala až šest týdnů. Dá se říci, že se tímto krokem rozpoutal malý byznys. Mnozí neváhali začít vykopávat mrtvoly a zuby následně prodávat výrobcům protéz.

Zdroj: BBC, British Dental Association, Mental Floss; Náhledový obrázek: Gwen/Openverse

error: Content is protected !!