Během druhé světové války byla páchána zvěrstva, která se realizovala všemi možnými způsoby. Nejspíš nikoho by ale nenapadlo, že velký dopad na válku mělo zařízení jménem Sigaba.
Během druhé světové války si nepřátelské strany neustále vyměňovaly informace, které byly sledovány. To byl důvod, proč se zprávy šifrovaly. Tyto speciální kódy vytvářelo zařízení jménem Sigaba. Jednalo se o šifrovací a dešifrovací terminály, které zprávy měnily do šifer. Ty se takto posílaly k příjemci. Pak byly opět rozšifrovány a příjemce si zprávu mohl přečíst.
Toto zařízení z druhé světové války mělo pravděpodobně podobný dopad jako zbraně a tanky, protože přenášelo veškeré zprávy, rozkazy a nařízení, uvádí portál Slash Gear. Stačilo jen naťukat text do klávesnice a vzniklé šifry se odeslaly prostřednictvím rádia. Po obdržení zprávy se zpráva vložila do dalšího stroje stejného modelu, který by ji dešifroval zpět do běžného jazyka.
Zařízení Sigaba bylo velmi chytré, proto bylo téměř nemožné kód z něj rozluštit a skutečně se to během druhé světové války nepřátelům nepovedlo. Stroj byl navíc vybaven autodestrukčním mechanismem – pokud se obsluha tohoto zařízení ocitla v nebezpečí, stačilo stisknout spínač, díky kterému se vznítila zásoba termitu a zařízení vzplanulo.
Zařízení Sigaba bylo tak dobře zabezpečené, že jej začalo po skončení války využívat také NATO, a to až do roku 1959.
Zdroj: Autorský text, Slash Gear, Youtube, Crypto Museum; Náhledová fotografie: Openverse