Záhada Jacka Rozparovače rozluštěna: Po 130 letech známe identitu nejslavnějšího sériového vraha

jack rozparovač

Londýnský případ sériových vražd z konce 19. století patří k nejznámějším a nejzáhadnějším v historii. Zdá se, že jeho příběh se konečně chýlí k úspěšnému uzavření, forenzní výzkum totiž ukazuje na polského přistěhovalce jako na pachatele.

Řádění Jacka Rozparovače

V roce 1888 došlo v chudé čtvrti Londýna jménem Whitechapel a v jejím okolí k jedenácti brutálním vraždám žen, většinou prostitutek. Pět z jedenácti případů bylo kanonických, vykazovaly podobné rysy a bylo téměř jisté, že spolu přímo souvisí. Oběti měly podříznutá hrdla, četné bodnořezné rány a v některých případech jim vrah dokonce vyřízl některé orgány. Samotná skutečnost a povaha vražd byla strašlivá, ale veliký zájem tisku z otřesných případů udělal téměř senzaci a přispěl k ještě většímu šíření strachu a paniky.

Vraždy skončily v roce 1891, pachatel tehdy nebyl odhalen a zdálo se, že se pravdu o Jacku Rozparovačovi nikdy nedozvíme. V letech 2014 a 2019 se však páru vědců díky podrobným genetickým testům konečně podařilo odhalit skutečnou identitu slavného sériového vraha.

DNA žijícího příbuzného se shoduje

Za rozluštěním jednoho z nejproslulejších případů sériových vražd v historii stojí vědci Jari Louhelainen a David Miller, kterým se do rukou dostala hedvábná šála čtvrté z obětí Jacka Rozparovače. Pro účely výzkumu jim ji svěřil Russell Edwards, autor a nadšenec do případu, který šálu koupil na aukci v roce 2007. Na stopách tělních tekutin z šály byly provedeny testy DNA, které prokázali shodu s DNA žijícího příbuzného jednoho z podezřelých, Aarona Kosminského.

jack rozparovač
Foto: Jr Korpa/Unsplash

Kdo byl Kosminski?

Do Británie se Polák židovského původu přistěhoval v 80. letech 19. století, tedy jen těsně před vraždami. V této době se třiadvacetiletý mladík živil jako holič ve stejné londýnské čtvrti, kde k brutálním vraždám několika žen došlo. I přes rozsáhlé pátrání policie se pachatele nepodařilo dopadnout. Až roky po poslední vraždě se na veřejnost dostaly dokumenty, které označovali za podezřelého muže jménem Kosminski, zatčen však nikdy nebyl.

V roce 1891, kdy došlo k poslední vraždě, byl Aaron Kosminski hospitalizován v psychiatrické nemocnici, ne však ve spojitosti s případem, ale protože nožem ohrožoval svou sestru. V jeho záznamech se píše, že prý trpěl paranoidní schizofrenií a vykazoval násilné sklony. Podle všeho v ústavu zemřel v mladém věku.

Výsledky analýzy DNA naznačují, že měl Aaron Kosminski hnědé vlasy i oči, což se s popisy Rozparovače také shoduje.

Někteří experti jsou skeptičtí

I přes shody v testech se řada odborníků k závěrům o Rozparovačově identitě staví odmítavě. Argumentují například tím, že mužský vzorek DNA z šály oběti (vzhledem k její profesi) nemusel nutně patřit vrahovi, nebo že za více než sto let mohla být šála kontaminována. 

Výše zmíněný nadšenec do případu a autor knihy o slavném vrahovi Russell Edwards je však přesvědčen, že po čtrnácti letech pátrání s pomocí vědy definitivně vyřešili záhadu Jacka Rozparovače.

Zdroj: Usatoday.com, Britishheritage.com; Studie: Forensic Investigation of a Shawl Linked to the „Jack the Ripper“ Murders; Náhledový obrázek: David Meyer/Unsplash

error: Content is protected !!