Jak se člověk stane nesmrtelným? Co pro to musí udělat? Většinou si historie pamatuje velikány, ať už v kladném nebo záporném slova smyslu, ale zkrátka jde o lidi, kteří nějakým způsobem výrazně ovlivnili dění kolem sebe. Dnes se podíváme na jiný příběh. Příběh tak vtipný, že ho mohl napsat skutečně jedině život.
Dexter byl vskutku neobyčejný člověk. Narodil se v roce 1747 v Massachusetts. Základní školu opustil již v osmi letech, což poukazuje na to, že nebyl zrovna bystrý. Mnohem zajímavější než jeho dětství je však jeho dospělost. Když se totiž v roce 1769 oženil s bohatou vdovou, rozhodl se, že udělá, jak se říká, díru do světa.
Dexter si byl vědom toho, že každý velký muž má politickou pozici. Proto i on naléhal na místní vládu v Maldenu, aby mu nějakou udělila. Ta ho zprvu ignorovala, avšak po jeho nedobytnosti ho učinila „informátorem o jelenech“. Funkce měla jeden drobný háček – v Maldenu žádní jelení nebyli. To ale Dextera nezastavilo, aby byl na přidělenou funkci náležitě pyšný, dokonce si nechal udělat uniformu, na které stálo „informer of deer“ (informátor o jelenech).
Investiční „génius“
To, že byl náš jelení informátor hloupý, věděl úplně každý, kdo se v jeho okolí pohyboval. Jeho rivalové se mu proto rozhodli dávat úmyslně špatné investiční rady, aby ho zruinovali. Bylo to díky neuvěřitelnému štěstí, že Dexter uspěl. Podíváme se na několik příkladů. Jedním z nich je například rada, aby exportoval do Newcastlu uhlí. V té době existovalo pořekadlo, které znělo „Carry coals to Newcastle“ (nést uhlí do Newcastlu) a bylo paralelou pro nějakou naprosto zbytečnou činnost. Newcastle totiž bylo největším uhelným městem v Británii, takže exportovat do něj uhlí by bývalo mělo asi stejný smysl jako zalévat trávu při dešti. Nebojácný Dexter však před tímto faktem necouvl a rozhodl se, že nakoupí uhlí, v Newcastlu ho prodá a selský rozum mu nebude stát v cestě. Hříčkou osudu bylo, že v tu dobu newcastleští horníci stávkovali, čímž se uhlí stalo nedostatkovým – Dexter vše prodal a pořádně na tom vydělal.
Jindy zase dostal radu, aby do Karibiku vyvezl ohřívače na postel. Jednalo se o taková zařízení, tvarem podobná pánvím, která se dávala pod povlečení, aby zahřála postel. To by byla smysluplná věc v Evropě nebo v Severní Americe, avšak rozhodně ne v tropickém ráji. Dexter by se však nikdy nenechal zastavit tak povrchní věcí, jako je logika. Proto provedl velký export zahřívačů do Karibiku. Místní se nakonec rozhodli je použít jako naběračky na melasu, díky čemuž Dexter znovu prodal všechny.
Kam se hrabe Shakespeare
V tuto chvíli by se mohlo zdát, že Dexter skutečně nebyl úplný tupec. Abychom o něm však dostali kompletní obrázek, můžeme se podívat i do jiných oblastí jeho života, například do literatury. Přesto, že Dextera všichni považovali za nevzdělance, on sám se prohlásil za „největšího filozofa v západním světě“ a napsal knihu Okurka pro znalce. Zde rozebíral své názory na různá témata. Dílo se ale proslavilo spíše svými pravopisnými chybami. Zde jsou některé příklady:
George Washington – Jorge washeton
United States – Younited states
Philosopher – felosfer
A takových chyb je plná celá kniha. Navíc si lidé stěžovali, že nepoužívá interpunkci, tak Dexter ve druhém vydání přidal stránku plnou interpunkčních znamínek s tím, že si je lidé mohou doplnit tam, kam chtějí.
Dvě smrti
Dexterovi vrtala hlavou myšlenka, zda by ho lidé oplakávali, kdyby zemřel. A jak jinak to nejlépe zjistit než inscenací vlastní smrti. Na jeho pohřeb dorazilo spoustu lidí, avšak když si Dexter všiml, že ho jeho žena neoplakává, vyskočil z rakve a přede všemi jí dal facku.
Jeho druhá, a tedy skutečná, smrt přišla v roce 1806 ve věku 59 let. Timothy Dexter měl od mládí jeden cíl – zanechat za sebou stopu. Můžeme konstatovat, že se mu to skutečně povedlo, další takový příběh by se jen těžko hledal.
Zdroje: All That’s interesting, Gutenberg, History Ipswich | Náhledová fotografie: Wikimedia Commons (public domain) – dům Timothy Dextera