Příběh císařovny Sisi dojímá mnoho generací. Najdemě v něm lásku, zklamání, nenaplněné touhy, zajetí ve zlaté kleci, nepochopení společnosti, porušování nejrůznějších konvencí a nakonec i krutou vraždu mladé ženy.
Alžběta Bavorská, známá jako Sissi (1837-1898), je dodnes jednou z nejoblíbenějších postav celé historie. Vyčnívala z davu, ale ve srovnání s miliony obyčejných žen té doby neměla vůbec chudý, ani nudný život. Císařovna Sissi však ve své době nebyla příliš oblíbená. Až po své smrti se stala populární.
19. století bylo dobou, kdy se život svobodomyslných aristokratek a umělkyň stával krutým, někdy až velmi brutálním. A své by o tom mohla vyprávět i samotná císařovna, která byla zavražděna pilníkem. Ten se dal použít jako zámečnický nástroj, ale i jako kosmetická pomůcka. Také se mohl zapéct do chleba a podstrčit vězni, píše web Čtidoma.cz. Dokonce se z něj mohla stát vražedná zbraň, i když v případě atentátu na císařovnu to zní naprosto neuvěřitelně. Ale zamysleme se nad tím, co jiného mohl vrah použít?
Už v té době byli zločinci velmi mazaní a uměli si poradit snad se vším, co bylo tehdy při ruce. Proto se pilník sloužící především k manikúře žen velmi hodil. Vrah použil úzký trojúhelníkový pilník k úpravě očka jehly, protože se dal skrýt téměř stejně dobře jako úzký nůž zvaný stiletto, na který tehdy neměl dostatek financí. Když císařovnu Sissi muž zavraždil, byla již ve velmi pokročilém věku. Podle informací se uvádí, že jí bylo tehdy necelých 60 let. Co je o ní známo je fakt, že nebyla v dobré fyzické, ani psychické kondici. Císařovna navíc držela extrémní diety, které jí podlamovaly zdraví, nohy jí otékaly a nesmírně ji trápilo, že už nemůže chodit dlouhé pochody, natož cvičit.
O smrti přemýšlela u ženevského jezera
V roce 1898 strávila císařovna krásné dva týdny se svým manželem Františkem Josefem I. v krásném lázeňském městečku Bad Ischl. Na tomto místě se údajně natolik nudila, že se rozhodla udělat si malý výlet a vydat se na procházku u svého oblíbeného kraje kolem ženevského jezera, jak uvádí portál iDNES.cz. V jednom ze svých psaných listů dokonce napsala, že toto místo miluje, jelikož jí přináší klid a možnost důkladného odpočinku. Navíc si zde připadala jako znovuzrozená. Zůstala v Montreaux a 9. září odjela se svou dvorní dámou do Ženevy navštívit přítelkyni, bohatou baronku Julii Rothschildovou.
Sissi se rozhodla odcestovat tak jako vždy, a to utajeně, aby o ní nikdo nevěděl. Pokud se již během své cesty s někým náhodou setkala, vždy vystupovala jako hraběnka z rodu Hohenembsů. Jenže postupem času se na toto její tajemství přišlo a mezi šlechtou i běžným lidem se začalo spekulovvat, kdo je ona tajemná žena, která se nechává utajovat. Následně se tak všichni dozvěděli, že v hotelu Beau Rivage bude nocovat samotná císařovna. Tato informace se však dostala i k nesprávné a velmi nebezpečné osobě, kterou byl Luigi Lucheni, mladý italský fanatik, který se živil nejrůznějšími podřadnými pracemi, tři roky sloužil v armádě a shodou okolností skončil ve švýcarském Lausanne, kde se přidal k anarchistům, kterým slíbil, že zavraždí vévodu Orleánského, až přijede do Ženevy, kam se chystal.
Vrah s pilníkem
Vraždu císařovny si nicméně velmi dobře naplánoval a nakonec byla realita mnohem snadnější, než plán, který si původně Luigi ve své hlavě připravil. V hotelu se totiž ubytovala samotná císařovna, a to za doprovodu své dvorní dámy. Žádná ochranka kolem ní nebyla. Naivně si myslela, že o ní nikdo neví. Odpoledne se chystali nastoupit na loď. Když nastupovala, vrah přistoupil k císařovně a rychle ji bodl do hrudi. Alžběta se lekla, dokonce upadla, ale nikdo si nevšiml, že je zraněná. Vstala, došla k parníku, nastoupila na něj a teprve po vyplutí se zhroutila, jak uvádí portál jak uvádí web Dotyk.cz.
Sissi byla okamžitě položena na zdravotnická nosítka a urgentně převezena zpět do hotelu. Cestou však zemřela. Jejího vraha o pár dnů později dopadli. Když se během procesu dozvěděl, že mu hrozí jen vězení, protože trest smrti byl zrušen, začal o něj prosit jako šílený. A nejen trest smrti, toužil být umučen k smrti. Ke své smůle dostal doživotí. Po smrti mu byla uříznuta hlava, umístěna do formaldehydu a až do roku 2000 ji bylo možné vidět ve vídeňské Věži bláznů.
Zdroje: Čtidoma.cz, Dotyk.cz, iDNES.cz, ;Náhledový obrázek: Wikimedia Commons/Public domain