Testy DNA potvrdily identitu ženy, kterou unesli jako batole v roce 1971: Po více než 50 letech se shledala s rodinou

baby doll sitting on window

Na začátku 70. let minulého století se v americkém Texasu odehrál nejdelší vyřešený případ únosu dítěte vůbec. Žena vydávající se za chůvu vyzvedla ani ne dvouletou holčičku na hlídání a už ji nevrátila. Díky genealogickému pátrání její rodiny se po půl století podařilo ztracenou Melissu Highsmith znovu najít.

V srpnu 1971 byla dvaadvacetiletá servírka Alta Apantenco krátce po rozchodu s otcem své 21 měsíců staré dcerky Melissy. Jak píše Washington Post, její situace byla poměrně zoufalá, jelikož si jako svobodná matka potřebovala udržet práci, jenže jí pro malou holčičku scházelo hlídání. V novinách proto nechala zveřejnit inzerát poptávající po chůvě.

Brzy se telefonicky ozvala zájemkyně, která se představila jako Ruth Johnsonová. Měla prý velkou zahradu, kde se starala i o další děti, a zajímalo ji, zda by malou Melissu mohla případně hlídat zde.

Jelikož Alta hlídání nutně potřebovala, s nabídkou souhlasila. Aniž by ženu vůbec potkala, poslala ji rovnou k sobě domů, kde jí měla malou Melissu předat Altina spolubydlící. Podle její pozdější výpovědi se na adresu dostavila úhledně oblečená žena s bílými rukavicemi. Holčičku odvezla, ale nikdy ji už nevrátila.

Z Melissy se stala Melanie

Vyšetřování trvalo celé roky, policie se ale nikdy ničeho nedopátrala. I přes to se rodina Melissy nevzdávala naděje a na ztracenou dceru a sestru nikdy nezapomněli. Každý rok se v den jejích narozenin scházeli a zpívali jí společně přání.

Mezitím žila Melissa Highsmith pod jménem Melanie Miyoko ve stejném městě v Texasu, odkud byla unesena, a kde žila také celá její skutečná rodina. O své opravdové identitě neměla tušení, podle svých slov ji ale celý život provázel pocit, že něco zkrátka nehraje.

„Melanie Miyoko“ strávila dětství v nestabilním a násilném domově bez lásky, ze kterého ve svých patnácti letech utekla. Neměla žádné vzdělání a roky ji živila prostituce. Byla několikrát vdaná a porodila celkem tři děti, které všechny skončily u adopce.

Později v životě se dala na víru, začala pracovat ve fastfoodových restauracích a také uklízela v kostelech.

Nakonec ji vypátrala její rodina

Rodina Highsmithových po Melisse nikdy pátrat nepřestala. Její příběh a odhadovanou podobiznu i po letech šířili pomocí internetu a účastnili se také řady rozhovorů v televizi i na sociálních sítích. Až v roce 2022, kdy si otec Melissy Jeffrie Highsmith dělal testy DNA pro zjištění původu, se dočkali cenné stopy.

Testy objevily blízkou shodu u někoho, koho Highsmithovi vůbec neznali. Jak se později ukázalo, šlo o jedno z Melissiných dětí. Rodina od něj získala jméno Melanie a příjmení jejího bývalého manžela. S pomocí amatérské genealožky se podařilo vystopovat záznam v matrice oddaných a brzy nato také přímo facebookový profil „Melanie.“

Když ji její sourozenci kontaktovali prostřednictvím soukromých zpráv, myslela si, že jde o nějaké podvodníky. Potom ale odpověděla a s lítostí jim sdělila, že se nedomnívá, že je tou, kterou hledají. Nakonec souhlasila se základním testem DNA, který potvrdil, že je skutečně oním uneseným batoletem.

Když se Melissa konečně dozvěděla pravdu, konfrontovala ženu, kterou do té doby považovala za svou matku. Ta se prý přiznala k tomu, že ji jako holčičku v roce 1972 koupila za 500 dolarů kdesi na ulici.

girl sitting beside box of chalk
Foto: Carly Kewley/Unsplash

Znovushledání s rodinou

I když se únos po pěti dekádách podařilo vyřešit, policie nyní pokračuje ve vyšetřování. Bližší okolnosti případu, podrobnosti o únoskyni ani vysvětlení, jak se mohla Melissina „matka“ stát její legální opatrovnici, však zveřejněny nebyly.

Melissa se se svou rodinou konečně shledala v listopadu 2022, na začátku května letošního roku potom podrobné testy potvrdily, že je skutečně tou holčičkou, kterou před 51 lety unesli.

Melissa Highsmith nyní opět přijala své původní jméno a těší se z času, který může trávit se svou znovu získanou rodinou. V blízké době má dokonce v plánu obnovit svůj manželský slib, aby ji mohl její otec dovést k oltáři.

Zdroje: The New York Times, Washington Post, Independent; Náhledový obrázek: Jay Mistry/Unsplash

error: Content is protected !!