Tajemný Rasputin měl pověst nesmrtelného muže: Byl pobodán, otráven a postřelen, nakonec ho utopili v řece

Jestli je nějaká postava v historii opředena tajemstvími a záhadami, je to rozhodně ruský léčitel, mystik a mnich Rasputin. Mnozí se ho báli, jiní vyhledávali jeho pomoc a rady. Získal si jakousi pověst nesmrtelného muže. Dalo totiž hodně práci dostat ho na onen svět.

Ačkoliv se narodil do nuzných poměrů, vyšplhal se společenském žebříčku hodně vysoko. Stal se významnou postavou pozdního ruského impéria a působil jako poradce cara Mikuláše II. Jeho jméno je sice světu známé, ve skutečnosti ho halí tolik tajemství, že nikdy nebude možné porozumět tomu, kým vlastně byl a jaké síly ovládal.

V průběhu let si svým postavením a vlivem vybudoval mocné nepřátele. Někteří z nejprominentnějších petrohradských šlechticů nehodlali tolerovat, jaký vliv měl, proto se ho rozhodli odstranit. Bylo na něj spácháno několik atentátů, on však smrti stále odolával, jak uvádí web All that´s interesting.

Prostitutka ho pobodala dýkou

První z atentátů se odehrál v roce 1914. Tehdy ho prostitutka Khioniya Guseva bodla dýkou do střeva, což by v normálním případě mělo být smrtelné. Dokonce měla vykřiknout slova: Zabila jsem antikrista!“ Ti, kteří byli přítomni, tvrdili, že viděli jeho vnitřnosti. Ačkoliv Rasputin přežil, jeho chování se stalo nevyzpytatelným.

Nezabila ho ani smrtelná dávka kyanidu

Snahy o jeho zabití tím však neskončily, ba právě naopak. Spiklenci ho nalákali na večeři, kde ho krmili vínem a koláči s kyanidem. Byť by dávka jedu údajně zabila klidně až pět mužů, Rasputinovi se nic nestalo.

Foto: Neznámý autor/Wikimedia Commons

Otrava nebyla posledním pokusem ho odstranit. Když spiklenci viděli, že se mu nic nestalo, shodili ho ze židle a kopali do něj. Rasputin však k jejich nevíře stále odolával. Rozhodli se tedy jednat a několikrát ho postřelili. On však stále vystupoval jako nepřemožitelný a opět se zvedl na nohy. Nakonec ho muži přemohli, jeho tělo zabalili do prostěradla nebo koberce a hodili ho do řeky Něvy. Podle pozdějších pitev patrně ještě žil a zemřel až v řece, podotýká web Library of Congress.

Vlastní smrt si předpověděl

On sám údajně věděl, kdy zemře. Vlastní smrt si totiž předpověděl. V dopise datovaném na prosinec 1916 napsal: „Cítím, že odejdu ze života před 1. lednem… Pokud to byli vaši příbuzní, kdo způsobil mou smrt, pak žádné z vašich dětí nezůstane naživu déle než dva roky,“ uvádí web The Collector.

Podobná slova řekl i samotnému carovi: „Pokud mě zabijí obyčejní lidé, vy a vaše děti budete vládnout Rusku po staletí; pokud mě zabije jeden z vašich potomků, vás a vaši rodinu zabije ruský lid!“ A jeho předpověď se opravdu naplnila.

Zdroje: The Collector, All that´s interesting, Library of Congress; Náhledový obrázek: Neznámý autor/Wikimedia Commons

error: Content is protected !!