Její vlastní negativní zkušenost s lékaři ji dovedla až k tomu, že navzdory době zásadně změnila obor porodnictví. Justine Siegemund sama děti neměla, jako porodní bába jich však bezpečně odrodila až 6 200. Své zkušenosti zvěčnila v přelomové knize.
Justine Siegemund se narodila jako Justine Diettrich v roce 1636 do rodiny luteránského kněze v Dolním Slezsku na území dnešního Polska. V 19 letech se provdala za účetního Christiana Siegemunda. Pár neměl žádné děti, místo toho se Justine a Christian vzájemně podporovali ve svých kariérách.
Zdravotní problém, který vše odstartoval
Když bylo Justine 20 let, trápily ji zdravotní obtíže, které byly porodními bábami a lékaři mylně považovány za těhotenství. Ve skutečnosti ale šlo o pokles dělohy, který je spojen například s bolestí podbřišku či pocitem tlaku v téže oblasti.
Zklamaná a rozčarovaná ze špatné zkušenosti se Justine rozhodla porodnictvím zabývat sama. Nejprve vycházela z několika málo vědomostí, které jí předala její matka, též porodní bába. Po několika letech pečlivého studia začala Justine asistovat u porodů.
Svou samostatnou praxi započala v roce 1659, kdy jí bylo 23 let. Pracovala převážně s ženami z chudších rodin a těm úplně nemajetným dokonce pomáhala zadarmo. S postupem času a s nárůstem zkušeností ji začala předcházet její dobrá pověst, a tak svou klientelu rozšiřovala o ženy z bohatých a vážených rodin.
Jak píše All That’s Interesting, na rozdíl od jiných lékařů své doby Siegemund při práci nepoužívala žádné léky nebo lékařské nástroje.
Porodní bábou u královského dvora
V 17. století se po porodních bábách požadovalo, aby i ony samy byly matkami. Přestože Justine Siegemund tento požadavek nesplňovala, byla pro své schopnosti jmenována hlavní porodní bábou města Legnice. Své služby poskytovala jak chudým, tak šlechtě. Díky své výjimečné expertíze byla povolána k porodu Luise, vévodkyně z Legnice, které dokázala správně diagnostikovat nádor děložního čípku, a dokonce ho i úspěšně odstranila.
Později si šikovné Justine všiml braniborský kurfiřt Fridrich Vilém I. a v roce 1701 ji povolal do Berlína, kde ji jmenoval oficiální porodní bábou jeho dvora. Siegemund tu kromě mnoha dalších pomohla na svět všem čtyřem dětem Fridrichovy sestry Marie Amálie.
Kolegové, kteří neradi viděli její úspěch
Její mimořádné schopnosti nesklízely vždy pouze pozitivní ohlasy. V roce 1670 se jí ještě jako porodní bábě města Legnice postavil do cesty lékař Martin Kerger. Kerger, který byl v jejích začátcích coby porodní báby jejím dozorcem, ji nařkl, že při své práci používá nebezpečné praktiky. Obvinění se dostalo až na lékařskou fakultu ve Frankfurtu nad Odrou. Zde však dali zapravdu Justine Siegemund.
Podobného obvinění se jí dostalo ještě o několik let později od jiného kolegy. Ani Andreas Petermann však v boji proti porodní bábě neuspěl. Stejně jako Kerger jím jen prokázal své nedostatečné zkušenosti a znalosti oboru.
Slavná revoluční publikace
Knihu zvanou „The Court Midwife,“ v níž čerpala ze svých dlouholetých zkušeností, zkompletovala Justine Siegemund v roce 1689, další rok byla vydána. Později na ni autorka dokonce získala právo na tisk od saského a braniborského kurfiřta, stejně jako od samotného císaře Svaté říše římské.
Publikace byla první knihou v oboru psanou z ženské perspektivy a prvním psaným manuálem k řemeslu porodních bab (do té doby předávaným ústně). Justine v ní popsala širokou škálu možných komplikací, které při porodu mohou nastat, a také jejich řešení. Píše v ní například o tom, jak přivedla na svět dítě v 37. týdnu, a vyvrátila tak mýtus, že miminko může přežít až po 40. týdnu. Mezi další zásadní témata patřily například potíže s pupeční šňůrou či špatná poloha dítěte.
Pro své přelomové poznatky byla kniha zařazena do doporučené literatury na lékařských fakultách. Po smrti autorky v roce 1705 se „Dvorní porodní bába“ dočkala řady opětovných vydání obohacených o nové informace. Součástí těchto nových vydání byly mezi lety 1723 a 1756 i případy jejích kritiků Kergera a Petermanna.
Odhaduje se, že během své bohaté kariéry Justine Siegemund v době moru a lepry pomohla přivést na svět až zdravých 6 200 dětí.
Zdroje: Ohsu, All That’s Interesting; Náhledový obrázek: Justine Siegemund/Openverse