Plně zařízený dům, sbírka aut i mramorový krucifix: Nejpodivnější věci, které byly nalezeny na dně jezer

Old Stone Castle near Lake

Velká jezera o rozloze více než 152 800 km², která jsou naplněna 27,3 kvadrilionů litrů vody, tvoří dohromady největší sladkovodní plochu na Zemi. Pod hladinou se skrývají nejrůznější věci, které mohou při pomyšlení na to, jak se tam dostaly, nahánět hrůzu.

Voda skrývá spoustu tajemství, o kterých netuší nikdo na světě. Například oceán tvoří víc než 70 % zemského povrchu, ale prozkoumáno z něj zatím nebylo ani 5 %, píše Deník. My se v tomto článku zaměříme na tajemství velkých jezer, která byla odhalena.

Parní lokomotiva z roku 1910

V roce 1910 vykolejila parní lokomotiva v Ontariu, která jela podél jezera Superior. Lokomotivu 694 společnosti Canadian Pacific Railroad zavalilo kamení a srazilo ji do jezera, kde její vrak zůstal ležet v hloubce 18 metrů celých 106 let. Nalezena byla až v roce 2016. Při pádu lokomotivy tehdy zemřeli tři muži, píše portál Listverse.

Největší sbírka automobilů Nash na světě

31. října roku 1929 zamířil Senator Milwaukee do Detroitu s 268 automobily Nash v hodnotě 251 000 dolarů (hodnota v roce 2020 byla přes 3,8 milionu dolarů). Do jeho lodi narazila v husté mlze jiná loď, což skončilo katastrofálně. Loď se i s 268 automobily potopila do hloubky 131 metrů. Pod hladinou michiganského jezera skončilo také 7 z 28 členů posádky, kteří náraz bohužel nepřežili.

Vzácné stíhací letouny z druhé světové války

To, že je v oceánech i jezerech spousta vraků letadel, nejspíš tušíte. Může se stát letecká nehoda, nebo je ve válce letoun sestřelen, a tragédie je na světě.

Na dně michiganského jezera leží údajně 14 letounů Douglas Dauntless, které pocházely z druhé světové války. Celkem jich tam však je údajně 75. V letech 1939 až 1944 bylo vyrobeno 6 000 letadel Douglas Dauntless, zbylo jich však právě pouze těchto 14. Z nich bylo nalezeno jen několik, a ty jsou umístěny v existující sbírce letounů.

Mramorový krucifix

Mramorový krucifix o výšce víc než tři metry byl vyroben na zakázku manželům, kteří si jej do Michiganu nechali dovézt až z Itálie. Po cestě však socha Ježíše utrpěla prasklinu a manželé ji odmítli převzít. Nakonec byla prodána potápěčskému klubu, který jej zakoupil s cílem umístit ho do jezera jako památku pro potápěče, který zemřel při potápění.

Potápěči krucifix skutečně umístili na dně jezera, kam se ostatní potápěči mohli vydávat a vzdávat holt svému zesnulému příteli. Jedná se tedy o jediný předmět z tohoto článku, který byl do jezera umístěn úmyslně.

Plně zařízený dům se sedmi pokoji

Může se přesunout a poté potopit plně zařízený dům do jezera? S největší pravděpodobností ano. V roce 1977 byla velká zima a 6,5 km dlouhá cesta mezi městečkem Bayside ve Wisconsinu a ostrovem Madeline v jezeře Superior. Dům se v tu dobu měl stěhovat z pevniny na ostrov, a proto se ledová cesta nechala zbavit ledu. Podle všeho to však nestačilo, protože se pneumatiky přívěsu, jenž vezl dům, probořily do ledu. Lidé se stihli zachránit, ale náklaďák i dům skončily v jezeře v hloubce 21 metrů.

O rok později se z jezera vytáhl náklaďák a proběhl i pokus o vyzdvižení domu. Ten však byl neúspěšný, protože se rozbil na kusy. Někde v jezeře Superior jsou jeho trosky dodnes.

Zdroj: Listverse, Deník, Bored Panda; Náhledový obrázek: Manu Edition/Pexels

error: Content is protected !!