Pes, který dostal medaili: V roce 1941 pomočil bombu a zachránil tak své majitele

Soldier and Black Dog Cuddling

Války lidstvo provázejí od nepaměti. Toto vědomí nutí člověka ptát se, zda byl v období zaznamenané historie jediný den, kdy se na světě neválčilo. Války se staly tak běžnou součástí naší historie, že nám v paměti zůstávají jen ty nejvýznamnější. A do jedné z nich se přesuneme v dnešním článku. Vydejme se na cestu do Anglie roku 1941, kdy probíhala letecká bitva o Británii.

O tom, že se nacisté pokoušeli dobýt Británii, se každý učí na základní škole. Britové předvedli ohromné odhodlání a, s pomocí i českých pilotů, německý nápor odrazili. Jednalo se o výrazný německý neúspěch a pro nacisty a jejich ego citelný zásah. To, že se Britové ubránili, však neznamená, že nemuseli bojovat, ba naopak, museli, přičemž spoustu z nich přišlo o život. Historie však píše všemožné příběhy a my se dnes na jeden prazvláštní podíváme.

Juliana byla německá doga patřící rodině majitele obchodu s botami. Dům, v němž bydlela, se stal cílem jednoho z náletů Luftwaffe. Bomba prošla střechou, avšak nedetonovala. To byl častý problém tehdejších výbušnin – i dnes je v Evropě na několik tisíc neexplodovaných bomb. To, že nevybouchne hned však neznamená, že k tomu nedojde později. Často stačí sebemenší pohyb a celé okolí se promění v peklo.

Výbušné zařízení podobné tomu, které Juliana zneškodnila / Zdroj: Wikimedia Commons (CC BY 3.0)

Osud tomu však chtěl tak, že zrovna ve chvíli, kdy bomba prošla střechou domu jejího majitele, potřebovala Juliana vyslyšet „volání přírody“. Mohl to však být pouhý instinkt, tak, či onak, Juliana pomočila pumu, čímž ji zneškodnila. Zachránila tím životy své rodiny a dost možná i lidí v okolí. Za svůj čin dokonce obdržela medaili Modrého kříže – cenu, kterou charita Blue Cross uděluje zvířatům a lidem za odvážné činy. Juliana však neodešla do hrdinského důchodu i přes získané ocenění. V roce 1944, když upozornila na vypuknuvší požár domu svého majitele, získala již druhou medaili.

I přes své hrdinské činy se však nedožila šťastného konce. V roce 1946, jen jeden rok po konci války, byla otrávena, když někdo do poštovní schránky jejího majitele vložil jedovatou látku. Zvědavá Juliana ji zkonzumovala a krátce na to zemřela.

Nechybělo málo a příběh Juliany by nebyl nikdy objeven. Jen díky tomu, že se našla druhá medaile spolu s její fotografií, se dostal do veřejného povědomí. Juliana s námi sice již přes půl století není, její příběh ji však činí nesmrtelnou.

Zdroj: Redakce, Autorský text, Daily Mail, Medium, Parade; Náhledová fotografie: Pixabay

error: Content is protected !!