Nejhorší nehody, které se kdy staly ve výtahu

výtah, nehody

Spousta lidí má strach z používání výtahu a pokud mohou, volí raději chůzi po schodech. V minulosti se skutečně několik strašidelných nehod stalo. Bohužel často končily smrtí.

Večírek, který skončil tragicky

Když se větší skupina mladých lidí rozhodla pro uspořádání večírku, těšila se na nezapomenutelný večer plný zábavy. Nezapomenutelný skutečně byl, bohužel však bez zábavy.

Stalo se to v noci 22. května 1903 v Pittsburghu. Skupina lidí se chtěla dostat do 5. a 6. patra, kde se konal ples. Podcenili však váhové omezení výtahu, které je ve výtahu označeno. Do výtahu, ve kterém bylo povoleno maximálně 10-12 lidí se jich nacpalo 17, což nemohlo dopadnout dobře.

Po stisknutí tlačítka se výtah horko těžko snažil dostat vzhůru do vyšších pater. Nakonec to však těsně před otevřením dveří v 6. patře nezvládl a lano se utrhlo. Výtah se i s cestujícími zřítil do výtahové šachty. Po něm následovalo i několikatunové lano, které spadlo na cestující a rozdrtilo jejich těla.

Těla studentů byla v tak zohaveném stavu, že je nikdo nedokázal identifikovat. Nakonec se je podařilo rozeznat jen díky oblečení, které měli na sobě.

Záhadná nehoda v textilní továrně

Jen chvíli po skončení druhé světové války se ženy tak jako každý den vydaly do továrny, kde pracovaly. Stejně jako každý den těchto dvanáct žen nastoupilo do výtahu, aby si odpracovaly svou směnu a mohly se jít věnovat svým rodinám. Ačkoliv nebylo žádným tajemstvím, že stroje tehdy byly nebezpečné a v práci mohl kdekdo dojít k úrazu, pravděpodobně nikdo nečekal, že se tento úraz stane zrovna ve výtahu.

Jednalo se o osobní výtah Otis, ve kterém bylo instalováno automatické bezpečnostní zařízení, které dokázalo výtah zastavit, kdyby došlo k přetržení lana.

Když ženy nastupovaly do tohoto výtahu, uslyšely nad sebou prasknutí. Jen jedna jediná žena z výtahu stihla vyskočit. Jakmile to udělala, výtah i s dvanácti cestujícími se zřítil do výtahové šachty. To však samo o sobě ještě nebylo tragické. Chvíli poté se 500tunové výtahové lano, buben a sestava probořily střechou dřevěného výtahu. Dvě ženy byly rozdrceny a zabity, zbytek cestujících žen záhadně přežilo, byly však ve vážném stavu, píše Listverse.

Správce tehdy prohlásil, že výtah „byl v dobrém provozním stavu“ a že nechápe žádný důvod nehody.

Více lidí zemře na schodech

Možná se vám zdá, že výtah může být skutečně nebezpečný. Ve skutečnosti je pravda, že se stále více lidí se zabije na schodech. No jen si to představte: Stačí jen špatně došlápnout na schod před vámi a tragická nehoda může být na světě.

Na schodech se zraní zhruba milion Američanů ročně, kdežto ve výtahu zemře ročně přibližně 1 600 lidí. Pravděpodobnost, že zemřete ve výtahu, je mizivá. Pravděpodobně je větší šance, že se utopíte ve vaně.

Zdroj: Redakce, autorský text; Listverse, Reuters, Insider; Náhledový obrázek: Arisa Chattasa/Unsplash

error: Content is protected !!