Letuška přežila pád letadla z výšky 10000 metrů. Záhadný útok se přisuzuje teroristům nebo Československu

grayscale photo of abandoned airliner in open field

Ohromné štěstí v neštěstí zažila letuška, která byla na palubě letadla, jenž čekala velká katastrofa. Kromě ní tento osudný let, kdy letadlo explodovalo, nikdo nepřežil.

10000 metrů už je skutečně ohromná výška a nejspíš každému je jasné, že minimálně bez padáku takový pád nelze přežít. To se však jen zázrakem povedlo Vesně Vulovičové. Ta byla na palubě letadla společnosti JAT Yugoslav Airlines jediná ze všech 27 cestujících, která přežila explozi a následný pád letadla. Následně se zjistilo, že Vulovičová přežila to, co nikdo – nikdo jiný na světě pád z takové výšky ještě přežít nedokázal.

Dne 26. ledna 1972 pracovala letuška Vesna Vulovičová na palubě letadla, které mělo namířeno ze Stockholmu do Bělehradu s mezipřistáním v Kodani a Záhřebu. Vulovičová původně na palubě vůbec neměla být, vedení si ji spletlo s letuškou podobného jména.

Letadlo letělo po plánované trase, ale brzy se ztratilo z radarů. Nikdo jej nemohl dohledat ani se spojit s piloty. Letadlo mělo přelétat přes tehdejší Československo, takže čeští dispečeři převzali kontrolu. Ani těm se však nepodařilo letadlo kontaktovat.

Později se zjistilo, že na palubě údajně explodovala bomba a letadlo se rozlomilo na tři části. Stalo se to v místě Srbská Kamenice nedaleko východoněmeckých hranic na území dnešní České republiky.

Vesna Vulovičová byla nalezena zapadlá mezi jídelním vozem ve střední části letadla. Letuška utrpěla zlomeninu lebky, pánve, měla dva rozdrcené obratle, zlomené obě nohy a několik žeber, ale byla živá a dokázala volat o pomoc. Díky tomu ji našel lesník spolu se záchranáři a odvezli ji do nemocnice.

Vulovičová byla nakonec zhruba měsíc v kómatu, nakonec se však jako zázrakem zcela uzdravila a začala pracovat v kanceláři. „Byla jsem zlomená a lékaři mě dali znovu dohromady,“ řekla v roce 2008 deníku New York Times. „Nikdo nečekal, že budu žít tak dlouho.“

Po dlouhá léta byli všichni přesvědčení, že se jednalo o teroristický útok, kdy neznámý muž dal do kufru bombu. Vulovičová to později popsala: „Viděla jsem všechny cestující a posádku, jak vystupují z letadla [na kodaňském letišti]. Jeden muž vypadal strašně rozčileně. Nebyla jsem to jen já, kdo si ho také všiml. Viděli ho i další členové posádky a také vedoucí letiště v Kodani. Myslím, že to byl muž, který dal bombu do zavazadla. Myslím, že si odbavil zavazadlo ve Stockholmu, vystoupil v Kodani a do letadla už nenastoupil. Poslední, co si pamatuji, je, že jsem nastupovala do letadla zadními dveřmi a viděla jsem několik žen, které uklízely letadlo.“

Vina nakonec padla na chorvatské nacionalisty, kteří v Jugoslávii vedli násilnou kampaň. Během několika let provedli až 100 teroristických útoků.

Existovalo však několik dalších teorií, které měly přijít tomuto záhadnému útoku na kloub. Diskutovalo se také o tom, že letadlo sestřelila československá protivzdušná obrana, jelikož letadlo letělo podezřele nízko a také blízko skladu s jadernými zbraněmi. Ve stejné době se údajně ve vzduchu nacházeli i sovětský vůdce Leonid Brežněv a jeho východoněmecký protějšek Erich Honecker, a proto měla být československá protivzdušná obrana více nervózní.

Dodnes není jisté, kde je pravda a kdo skutečně za pád tohoto letadla může. Letuška Vesna Vulovičová zemřela v roce 2016 ve věku 66 let.

Zdroj: New York Times, The Drive; Náhledový obrázek: Vasily Koloda/Unsplash

error: Content is protected !!