Karkulka, Sněhurka i Růženka: Původní verze pohádek místo idylických konců nahánějí hrůzu

woman wearing red cape

Už jen samotné slovo pohádka v nás vyvolává příjemné pocity. Ovšem ne vždy tomu tak bylo a původní verze pohádek spíše naháněly hrůzu. Pojďme se spolu podívat na to, jak vypadaly původní verze oblíbených příběhů.

Sněhurka

Tuto pohádku jistě všichni známe. Máme zde zlou nevlastní matku, která nenávidí svou nevlastní dceru, jelikož jí závidí její krásu. A tak nařídí svému muži, aby dívku vzal do lesa a popravil ji tam. Otci se dceři zželí a pobídne ji, aby utekla a nikdy se už nevracela. Sněhurka tak učiní, až narazí na sedm trpaslíků, kteří se stanou jejími přáteli. To se donese k její maceše a ta se rozhodne jednat. Převlékne se, aby ji Sněhurka nepoznala, a tak se k dívce dostane otrávené jablko. Sněhurka následně upadá do kómatu. Z toho všeho jí pomůže hezký princ a následně spolu žijí šťastně až do smrti. Nevlastní matka nakonec umírá pádem ze srázu.

Bratři Grimmové si pro nás ale přichystali mnohem krutější konec pro macechu Sněhurky. V jejich podání je totiž mučena tím, že si musí nazout rozžhavené železné boty a tančit v nich, dokud nezemře. Další zajímavostí v jejich verzi je věk samotné Sněhurky. Sami poukazují na to, že dívence je teprve sedm let. Není sice nikde formulováno, jak dlouho tento příběh trvá, ale jistě to není více než pár let. Takže mladý a hezký princ je pravděpodobně pedofil. V dalších verzích lze dokonce dohledat, že nevlastní matka Sněhurky je kanibal. Když totiž požádá muže, aby jí přinesl Sněhurčino srdce, nechce ho pouze jako důkaz, že ji zabil, ale chce ho spořádat. Tomu nahrává i fakt, že existují i verze, kde chce mimo srdce třeba také játra či plíce.

Červená Karkulka

V dnešní době je zobecněna forma tohoto příběhu, kdy se Červená Karkulka vydává s košíkem plným dobrot za babičkou, která bydlí v lese. Cestou potká vlka a vyzradí mu, kam míří. Vlk předběhne Karkulku a pochutná si na její babičce. Jakmile dorazí na místo i dívka, začne typická rozmluva mezi ní a vlkem. Však to všichni známe. Nakonec ani Karkulka není ušetřena snězení vlkem. Pak na scénu přichází hlavní hrdina této pohádky myslivec. Ten zachrání babičku s holčičkou a vyhřívá se ve světle slávy, kterou je opěvován.

Většina moderních pohádek vychází z dílny bratří Grimmů nebo Charlese Perraulta. Jinak tomu není ani v tomto případě. Největší změny se tento příběh ovšem dočkal až ve svém finálním aktu. V původních textech totiž žádný myslivec nepřijde. Nikdo dívenku ani babičku nezachrání. Prostě je čeká smrt. Konec tak prostý. Některé verze Červené Karkulky mají dokonce i sexuální podtext. V těchto případech dívenka sice přežije, ale jen díky tomu, že udělá vlkovi převlečenému za babičku striptýz. Možná se teď ptáte proč by tohle někdo zakomponoval do pohádky, která je určena především dětem. Důvod je ovšem jednodušší, než si myslíte. K této verzi se přistupovalo hlavně kvůli tomu, aby text zaujal i rodiče. Ale jestli jste se domnívali, že tohle je ten nejhorší scénář, tak byste se pletli. V některých textech je totiž dokonce Karkulka pozvána vlkem na hodování těla své vlastní babičky. Jakmile se nají tohoto oběda, vlk ji sežere.

yellow pillar candle in black lantern
Foto: Marko Blažević/Unsplash

Šípková Růženka

Další kousek od bratří Grimmů. Tato pohádka vypráví o princezně, která se má v patnácti letech píchnout o trn a umřít. Tento osud byl vyřknut formou sudby, kterou jí dopřála jedna ze sudiček. Naštěstí tu máme i jinou sudičku, která sudbu pozměnila na spánek trvající rovných 100 let, a tak Růženka nemusí přímo zemřít, ale dát si pořádného šlofíka. Jak bylo předpovězeno, Růženka se v patnácti píchne a usne. Spolu s ní zaroste růžemi celé království. I tady se zjeví princ, který si k Růžence vyseká cestu a polibkem ji probere. Kletba je zlomená a všichni žijí šťastně až do smrti.

I v původní verzi princezna usíná stoletým spánkem po píchnutí trnem. V tomhle případě se ale princ při probouzení nespokojí s pouhým polibkem. Zatímco je Růženka v jakémsi kómatu, vykoná na ní soulož. Jedná se tedy o znásilnění. Princezna nám otěhotní a dokonce porodí dvojčata. To je věc, co? Ano, hádáte správně. Růženka nám u toho stále spí. Záchrana přichází až v době, kdy jedno z dětí hledá maminky prso a omylem vytáhne zapíchnutý trn, který měla celou dobu pod nehtem. Princezna nám z ničeho nic procitá. Otázkou zůstává, jestli by v tomhle případě nebylo lepší, kdyby dál spala.

Tohle samozřejmě není výčet všech exitujících pohádek s takto pochmurnou historií. Dále bychom sem mohli zařadit i Popelku či Malou mořskou vílu. Jedno je ale jisté. Na pohádkové příběhy se už nikdy nebudeme dívat stejně.

Zdroje: bbc, HowStuffWorks Náhledový obrázek: Šárka Jonášová/Unsplash

error: Content is protected !!