Jídlo ve starověkém Egyptě: Co jedli Egypťané před mnoha tisíci lety

egyptian, design, man

Jídlo ve starověkém Egyptě bylo důležitou součástí kultury a společnosti. I lidé v Egyptě měli před mnoha tisíci lety svá oblíbená jídla, která jedli každý den. Podobalo se našemu současnému jídlu možná víc, než bychom mohli tušit.

Tutanchamonův stůl

Tutanchamonovu hrobku nejspíš znáte. Méně známé už je jídlo, které se v ní našlo. Často se pořádaly velké hostiny, které si lidé v této době brali i do hrobu – a Tutanchamon nebyl výjimkou.

Podávaly se potraviny jako pšenice, česnek, čočka, cizrna nebo meloun. Nechyběl ani koriandr, jablka či fíky a datle. Například mandle se musely do Egypta dovážet.

Základní potraviny starověkého Egypta: Chléb a pivo

Už staří Egypťané moc dobře znali chléb, který pro ně sloužil jako naprostý základ všech potravin. Vyráběly se v několika tvarech a dalo by se říct, že Egypťané byli už tehdy mnohem kreativnější než jsme my.

Také pivo bylo velice oblíbené. Pili ho však muži, ženy i děti. Žádné zákazy alkoholu tehdy neexistovaly, jen je ve škole varovali před jejich omamnými účinky. Pilo se také víno, ale to bylo dostupné pouze pro vyšší vrstvy.

Hovězí maso jen pro vyšší vrstvu

To, jaké jídlo Egypťané jedli, dokazují zejména jejich malby. Právě na nich jsou potraviny či dobytek velice často zobrazovány. Egypťané se skutečně živili dobytkem, zejména hovězí maso bylo oblíbené – dostupné však bylo jen pro ty nejbohatší, píše portál The Collector.

Tehdy se však na spokojený život zvířat nehledělo. Někdy se násilím překrmovali, což vedlo k tomu, že bylo zvíře tak tlusté, že ani nezvládlo dojít na jatka.

Drůbež a ryby pro chudší vrstvu

Chudší lidé sice neměli přístup k hovězímu masu, za to si mohli dopřávat několik druhů drůbeže. Kromě kuřat měli k dispozici také koroptve, holuby, husy, kachny, ale i plameňáky a pelikány. Tato zvířata byla vždy usmrcena zakroucením krku. Egypťané jedli také ryby, kterých měli v Nilu dostatek.

Zdroj: The Collector, Historyhit; Náhledový obrázek: ArtsyBee/Pixabay

error: Content is protected !!