Příběh Jaycee Lee Dugardové se zapsal do historie jako „jedenácté září“ dětské bezpečnosti. V roce 1991 byla unesena trestaným pedofilem a jeho ženou, příštích 18 let v izolaci snášela opakované zneužívání a bez lékařské péče dokonce porodila dvě děti. Vysvobození se dočkala až v roce 2009, kdy jí bylo 29 let.
Jaycee Lee Dugard se narodila v roce 1980 svobodné matce Tery. S maminkou měly velice blízký vztah a nic se na tom nezměnilo ani po narození druhé dcery Shayny. V roce 1991 žila Jaycee s matkou, otčímem Carlem a s roční sestřičkou ve městě South Lake Tahoe v americkém státě Kalifornie. Rodina se sem přestěhovala prý proto, že šlo o bezpečné místo k žití.
Unesli ji jen kousek od domova
V pondělí 10. června 1991 se Jaycee, oblečená celá dorůžova, vypravila na zastávku školního autobusu nedaleko jejího domu. Místo autobusu u ní ale zastavilo šedé osobní auto.
Jaycee měla za to, že se chce řidič zeptat na cestu, a tak se zastavila. Z auta ale vystřelila ruka a holčičku zasáhla rána paralyzérem. Druhý pasažér ji kvapně naložil do auta, které se okamžitě rozjelo a ujíždělo pryč. Carl Probyn, otčím Jaycee, který incident zahlédl, sice popadl kolo a pokoušel se auto dohnat, bylo to ale marné. Jaycee byla pryč.
V South Lake Tahoe a okolí se zvedla ohromná pátrací vlna, do které se zapojili známí, policie a dokonce i FBI. Auto únosců s omráčenou Jaycee mezitím směřovalo do města Antioch nedaleko San Franciska – přibližně 2 hodiny vzdálené od místa bydliště Jaycee.
„Nemůžu uvěřit, že nám to prošlo,“ smál se řidič. Jaycee tehdy předpokládala, že budou chtít výkupné, a tak jim řekla, že její rodina nemá moc peněz. Jejich plán byl bohužel o moc zvrácenější.
Únosce byl usvědčený pedofil propuštěný na podmínku
Za volantem seděl tehdy čtyřicetiletý Phillip Garrido, usvědčený pedofil v minulosti trestaný za znásilnění. Po nehodě na motorce, kterou měl v pubertě, se podle příbuzných dal na drogy a začal vykazovat násilnické sklony.
Od roku 1972 se dopustil několika znásilnění, ale odsouzen za to byl až v roce 1976, kdy svou oběť zatáhl do pronajatého skladu a opakovaně ji znásilňoval po dobu 8 hodin. Odsedět si měl 50 let, nakonec byl ale po 11 letech podmínečně propuštěn. Soud ho podle všeho nepovažoval za hrozbu pro společnost.
Ve vězení poznal svého budoucího komplice v únosu Jaycee Dugardové. Byla jím o čtyři roky mladší Nancy, která zde navštěvovala svého strýce, a kterou si Phillip Garrido později vzal. Podle některých zdrojů si právě Nancy Garridová vyhlédla Jaycee jako trofej pro svého manžela.
Garrido měl být na svobodě monitorován policií. Měl nařízené psychiatrické léčení, testy na drogy, nesměl se přibližovat k nezletilým a jeho dům pravidelně navštěvovali strážníci. Ti ale, jak se později ukázalo, svoji práci značně zanedbávali.
Život v zajetí
Garridovi odvezli Jaycee k sobě domů, kde ji zavřeli do ne příliš prostorné, zvukotěsné kůlny v zadní části jejich dvorku. Podobných přístřešků bylo na jejich pozemku několik a Jaycee časem přestěhovali do jiného.
Phillip Garrido nejprve Jaycee jen vyprávěl příběhy a nosil jí jídlo. Po týdnu v zajetí ji poprvé znásilnil, což se poté roky opakovalo několikrát týdně. Často jí také vyprávěl o hlasech, které slýchával, a pomocí zesilovače zvuku ji nutil je poslouchat s ním.
Garrido prý věřil, že je vyvolený bohem a hlasy, které slyšel, měli být démoničtí andělé. Tito andělé mu prý dovolili Jaycee unést, aby mu pomohla s jeho sexuálními problémy.
Od oné nehody na motorce Garrido často užíval drogy. Během prvních let jejího zajetí pořádal pervitinem poháněné maratony, kdy Jaycee převlékal jako panenku, líčil ji, prohlížel s ní pornografické časopisy a zneužíval ji. Aby ji donutil k poddajnosti, napovídal jí, že tak chrání ostatní holčičky, kterým by jinak ublížil.
Opakované zneužívání vedlo k dvěma těhotenstvím – Jaycee poprvé porodila ve svých 14 letech, podruhé jí bylo 17. V obou případech se narodila holčička a u obou porodů Jaycee asistovali pouze Garridovi. Jaycee dělala, co bylo v jejích silách, aby se o dcery dobře starala a vychovávala je. Veškerou inspiraci brala z televize a knih, které jí Garridovi v průběhu let přinesli.
Stačilo málo a byla by zachráněna
Celé roky, kdy Jaycee přežívala zamčená v kůlně, nejprve sama a později s dcerami, navštěvovali její únosce strážníci. Kontrolovali dům, testovali Garrida na drogy, nikdy však nedošlo na prohledání pozemku za domem. Zpětně se hovoří až o 60 případech, kdy mohla být Jaycee zachráněna, kdyby strážníci prováděli kontrolu pořádně.
Nešlo ale jen o nařízené domácí kontroly, při kterých došlo k zanedbání. Sousedé, kteří věděli o Garridově kriminální minulosti, nahlásili přítomnost malých holčiček na jeho pozemku. Policie Garrida ale pouze upozornila, že by v takovém případě šlo o porušení podmínky, a dál se tím rozhodla nezabývat.
Po tolika příležitostech, kdy mohla být snadno osvobozena, Jaycee nabyla dojmu, že na ní zřejmě nikomu nezáleží. Phillip Garrido ji navíc dokázal přesvědčit, že svět venku za plotem je o moc horší, než to co zažívá u něj. Ani když ji po letech vzali ven na festival plný lidí, ani když Garridovým pomáhala v novém tiskařském byznysu a měla přístup k internetu, se nepokusila o útěk.
Za záchranu vděčí dvěma policistkám
Časem náboženské bludy Phillipa Garrida nabyly takové intenzity, že se o ně zatoužil podělit s veřejností. Uničil tak v srpnu 2009 na kampusu Berkeleyské univerzity v Kalifornii. Přizval si k tomu své „dcery,“ které měly přilákat větší pozornost. A svým způsobem to splnilo svůj účel.
Dvě policistky působící na univerzitním kampusu si všimly dvou nešťastných dívek ve společnosti podezřelého muže a rozhodly se jednat. Po krátkém rozhovoru s ním netrvalo dlouho, než prověřily jeho identitu a dozvěděly se, o jakého člověka jde.
Na jejich podnět byl Garrido pozván 26. srpna 2009 na policii. Doprovázela ho celá jeho rodina. Jaycee, vystupující pod jménem Allissa, se ale ani tehdy neodvážila vzdálit od scénáře, který měla naučený a který ji celé roky udržoval v relativním bezpečí. I mezi čtyřma očima strážníkovi stále tvrdila, že se jmenuje Allissa a je dcerou Garridových.
Nakonec se překvapivě přiznal sám Phillip Garrido. „Před dlouhou dobou jsem ji unesl a znásilnil, když byla ještě dítě,“ řekl podle portálu All That’s Interesting strážníku Santosovi. Teprve potom, po opakovaném vyptávání se na její jméno, je „Allissa“ po 18 letech napsala na kus papíru. „Jaycee Lee Dugard.“
Dnes vydává knihy a žije naplno
Phillip Garrido byl v roce 2011 odsouzen za svůj zločin k 431 rokům za mřížemi, jeho žena Nancy k 36 rokům s možností podmínečného propuštění v srpnu 2029. Jaycee Dugardová se procesu nezúčastnila, napsala ale dopis, který před soudem přečetla její matka Tery Probyn. Od státu Kalifornie dostala Jaycee odškodnění ve výši 20 milionů dolarů, což je v přepočtu téměř 425 milionů korun.
Po svém vysvobození se Jaycee opět shledala se svou matkou, se kterou společně se svými dvěma dcerami Angel a Starlet Dugard žije dodnes. Napsala dvě knihy detailně popisující její životní příběh a založila neziskovou organizaci na podporu lidem, kteří zažili podobné trauma jako ona. Zúčastnila se řady televizních rozhovorů a přednášela dokonce na prestižních amerických univerzitách jako Yale nebo Harvard.
Prostřednictvím sdílení všech detailů svého příběhu se Jaycee Dugardová snaží jít příkladem ostatním obětem ve vyrovnávání se s traumatem a svým veřejným vystupováním ukázat, že i po tak hrozných ranách osudu lze znovu najít radost ze života.
Jaycee Lee Dugardová nedávno oslavila své 43. narozeniny. Její organizace JAYC nadále pomáhá lidem v těžkých životních situacích.
Zdroje: All That’s Interesting, Jaycee Dugard Primetime Diane Sawyer Interview on YouTube, The Denver Post; Náhledový obrázek: Peter Herrmann/Unsplash