Jak Sokratés vnímal život, smrt a posmrtný život

Sokratés

Sokratés byl významný filozof pocházející z antického Řecka, který ve své době nebyl příliš oblíbený. Své studenty učil pomocí svých metod, které byly známy jako Sokratovy metody. Jeho učení bylo často pobuřující, což se nelíbilo tehdejší vládě. Nakonec byl popraven za to, že měl kazit tehdejší mládež a také zpochybňovat tradiční hodnoty.

Jak Sokratés vnímal život, smrt a posmrtný život

Sokratovy metody, teorie a učení se sice dochovaly, jeho studenti (zejména Platón) o něm však psali a jejich spisy se uchovaly. Díky tomu si dnes můžeme připomenout to, jak tento filozof vnímal život, smrt a posmrtný život.

Život je určen pro učení

Podle Platóna Sokratés u svého soudu řekl, že „neprozkoumaný život nestojí za to žít“. A právě tím, jak žít život co nejlépe, se Sokratés zabýval. Ve svém životě hledal otázku na odpověď, jak být v životě dobrý. Nakonec přišel na to, že vše je o učení. Klíčem k dobrému životu byla podle něj moudrost a kritické zkoumání. Moudrost však člověk hledá celý život, protože není možné vědět všechno. Proto by se měl každý neustále učit. Člověk by měl všechno zpochybňovat –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ať už své přesvědčení, činy či předpoklady.

Smrt je pouze přechod

Sokratés zastával teorii, že po smrti „dochází ke změně a migraci duše z tohoto světa do jiného“. Toto období je podle něj transformační a zcela přirozené. Podle něj jsou filozofové natolik moudří, aby věděli, že smrt není definitivní konec, ale spíše čas na změnu. V tuto dobu se má duše osvobodit z lidského těla a vrátit se do svého přirozeného prostředí. Jedině smrtí duše duše dosáhnout dokonalosti.

Posmrtný život je věčný

Sokratés svým studentům říkal, že duše je nesmrtelná, proto se smrtí nemůže přijít definitivní konec. Duše existovala před životem a bude existovat i po něm. Fyzická těla jsou podle filozofa vězením, které drží duši v zajetí.

„Duše, jejímž neoddělitelným atributem je život, nikdy nepřipustí opak života, smrt“ (Sokratés)

Sokratés věřil, že dobré věci po smrti čekají zejména na ty, kteří žili dobrý život. Tito lidé budou mít podle něj snažší cestu do posmrtného života než ti, kdo žili opačným způsobem života.

Zdroj: Autorský text, The Collector, Medium; Náhledová fotografie: Openverse

error: Content is protected !!