Jak se cestovalo do zahraničí v 19. století: Cestovala i střední třída

people on beach near bridge during daytime

Cestování v 19. století pochopitelně vypadalo úplně jinak, než jak jsme zvyklí dnes. Cestování po světě bylo mnohem náročnější, méně bezpečné, ale cestovalo možná více lidí, než bychom si mohli myslet.

V dnešní době se můžete ráno rozhodnout, že odletíte do Afriky, a večer už tam můžete sedět na baru a popíjet drink. V minulosti to však bylo buď nemožné, a nebo taková cesta trvala celé měsíce. Cestování je dnes také mnohem dostupnější a bezpečnější.

Představte si, že před 125 lety zatoužíte po dovolené u moře. Jak se tam dostanete? Pravděpodobně lodí. Jenže taková cesta byla tak dlouhá, že ji si spousta lidí z časových důvodů nemohla dovolit. Přesto se však miliony lidí vydávali do zahraničí za zábavou, kvůli obchodním příležitostem nebo kvůli náboženství a zdravotní péči, píše portál Grunge.

Byla jen jedna možnost, jak překonat oceán

Překonat Atlantický nebo Tichý oceán bylo možné pouze lodí. Ani tato doprava však nebyla příliš spolehlivá a nesla s sebou komplikace. Od roku 1818 postupně vznikaly zaoceánské lodě, ty ideální však vznikly až v 60. letech 19. století. V porovnání s dneškem to byly primitivní lodě, ale byl to jediný způsob, jak se dostat na druhou stranu.

Cestování v 19. století nebylo jen pro bohaté

Pravděpodobně nepřekvapivější informací je ta, že necestovali pouze bohatí lidé, ale i střední vrstva. Cestování bylo sice obtížné, ale i tak bylo oblíbené a lákavé. Například v letech 1810-1909 bylo vystaveno půl milionu pasů jen v Americe. Cestovní pasy v této době však nebyly povinné.

Cestování bylo nebezpečnější

I v dnešní době jsou při cestování rizika, hlavně pokud se rozhodneme jet do nepříliš bezpečných zemí. V 19. století, kdy ještě neexistovala rádiová komunikace a GPS, mohlo být cestování lodí v případě bouře nebo jiných potíží fatální. Nebyla totiž možnost zavolat pomoc, a tak lidé na moři častěji umírali.

Co se týče bezpečnosti v zemích, tak například ve Španělsku a v Itálii hrozila loupež nejvíce, ale ani návštěva Spojených států nebyla příliš bezpečná. Lupiči ve Španělsku vymáhali peníze prostřednictvím improvizovaného vybírání mýtného, v Itálii okrádali turisty po celé zemi.

Zdroj: Grunge, Teach Us History; Náhledový obrázek: Europeana/Unsplash