Jak lidé napříč historií pečovali o své zuby: v 19. století se o zuby místo zubařů starali holiči

blue, toothbrush, clay

Dnes je péče o zuby každodenní záležitostí, bez které si už život nedokážeme představit. V minulosti však bylo čištění zubů výzvou, při které museli lidé být kreativní.

Zubní lékařství se v určité formě objevilo údajně už 7000 let před naším letopočtem. Péče o zuby v této době musela být pochopitelně naprosto odlišná od té dnešní.

Trvalo skutečně dlouho, než se zubní lékařství dostalo na profesionální úroveň. Například v 19. století se o zuby místo zubařů starali holiči, kteří kromě stříhání vlasů působili také jako chirurgové a zubaři. Kdo v minulosti potřeboval vytrhnout zub, musel si často poradit sám. Tehdy bylo víc než kdy jindy užitečné být kutil, který si s mnohým poradí.

Teorií, proč by si lidé měli zuby udržovat v čistotě, bylo mnoho. Například ve starověku se obávali záhadných zubních červů. Dnes už víme, že kaz způsobuje nahromaděný zubní plak.

Zubní kartáčky

Jako zubní kartáčky se používaly žvýkací tyčinky, což byly tenké větvičky, které lidé okusovaly do té doby, dokud se jejich konce neroztřepily. Tak vzniklo něco, co se trochu podobalo dnešním kartáčkům. Zajímavostí je, že v některých kulturách se tyto tyčinky používají dodnes.

A kdy byly vyrobeny první kartáčky v podobě, jakou známe dnes? Bylo to v Číně, a to asi v letech 618 – 907 našeho letopočtu. Byly vyrobeny z bambusu a kančích štětin.

Párátka

Párátko je pravděpodobně úplně nejstarší zubní nástroj, který pochází z prehistorických dob, tedy z doby před více než milionem let. Jednalo se o malé kousky dřeva nebo kostí, případně peříčka a další materiály.

Ve viktoriánské éře si bohatí lidé pořizovali párátka vyrobená ze stříbra ze zlata nebo stříbra. Dřevěná párátka, která známe dnes, se začaly vyrábět v 60. letech 19. století.

Zubní nit

Zubní nit se začala používat oproti kartáčkům o dost později, a to v 19. století. Americký zubař Levi Spear Parmly ve své knize z roku 1819 doporučoval, aby se mezi zuby protahovala voskovaná hedvábná nit, aby se odstranila dráždivá hmota, kterou žádný kartáček nedokáže odstranit a která je zdrojem nemocí, píše portál History.

Zdroj: History, The Conversation; Náhledový obrázek: Engin_Akyurt/Pixabay

error: Content is protected !!