Velká čínská zeď je vidět z vesmíru, Napoleon byl malý a další historické mýty, kterým lidé stále věří

napoleon bonaparte, emperor, france

Historie je obsáhlá a zaznamenaná z různých zdrojů. Není proto divu, že dá vzniknout různým mýtům a pověrám. Dnes se podíváme na pět lží, které jsou však pořád často považovány za pravdu.

1) Napoleon Bonaparte měl podprůměrnou výšku

Tento mýtus je tak výrazný, že se podle něho jmenuje i napoleonský komplex. Ten označuje člověka, který si potřebuje kompenzovat své nedostatky. Vznikl z přesvědčení, že Napoleon byl malý, a tak potřeboval světu za každou cenu dokázat svou velikost svými činy. Ve skutečnosti byl tento taktický génius vysoký úměrně průměru tehdejší doby. I přes tento fakt se dnes spoustu lidí domnívá, že byl nízký.

2) Velká čínská zeď je viditelná z vesmíru

Další mýtus, který se týká velikosti. Velká čínská zeď je přes 21 tisíc kilometrů dlouhá a asi právě to dalo vzniknout přesvědčení, že je viditelná z vesmíru. Nesmíme však zapomenout, že jedna věc je délka a druhá šířka. Velká čínská zeď je v nejšílenějších místech pouze 3 metry široká. Mezinárodní vesmírná stanice obíhá zhruba ve výšce 420 kilometrů nad zemským povrchem. Snažit se najít třímetrovou zeď by bylo stejné jako dívat se z Prahy do Ostravy a snažit se spatřit autobus.

3) George Washington měl dřevěné zuby

Dalším mýtem je, že George Washington měl dřevěné zuby. Washington byl statný vůdce, který dovedl Ameriku k nezávislosti. Přes jeho fyzickou sílu však trpěl problémy se zuby. I v jeho zápisech občas zmiňuje, jak mu jeho ústa přinášejí bolest. I kvůli tomu vznikl mýtus, že si nechával zuby opravovat dřevem. I když vyzkoušel různé materiály – lidské i zvířecí zuby a nějaké kovy, dřevo nikdy.

4) Einstein neudělal matematiku a byl vyhozen ze školy

Další velmi rozšířený mýtus, který ale nedává vůbec smysl. Jak by mohl jeden z nejvýznamnějších fyziků mít problém s matematikou? Ve skutečnosti se o ni zajímal už jako malý. V předmětech spojených s matematikou a fyzikou byl naopak považován za výjimečného studenta. Nakonec v roce 1921 získal Nobelovu cenu za teorii relativity. Mýtus, že Einstein nezvládl školní matematiku může být důsledkem nesprávné interpretace některých jeho výsledků, ale i snahy vytvořit inspirativní příběh pro lidi bojující se životem.

5) Velký londýnský požár byl způsoben krávou, která převrhla lampu

V roce 1666 postihl Londýn nejhorší požár v historii. Zničil na 13 000 domů, 87 kostelů a další budovy. Je jasné, že se nejen obyvatelé Londýna pídili po zdroji oné zkázy. Vznikla varianta, že požár byl způsoben krávou, která převrhla lampu. To však není pravda, skutečný zdroj je mnohem obyčejnější, oheň nejspíš vznikl jako nehoda v jedné pekárně, načež silný vítr rozšířil plameny dále.

Zdroje: Autorský text, National Gallery of Victoria, Ripleys, Mount Vernon, Britannica; Titulní obrázek : WikiImages | Pixabay