Byla první ženou ve vesmíru: Těreškovová svou misi nezvládala, žádala o předčasné ukončení mise

první žena ve vesmíru

Valentina Těreškovová byla sovětská kosmonautka a také první žena, která cestovala do vesmíru. 16. června 1963 v kosmické lodi Vostok 6 zahájila cestu, při které absolvovala 48 obletů naší planety během 71 hodin.

Ačkoliv neměla pilotní výcvik, byla skvělou parašutistkou. Právě díky tomu byla v roce 1962 přijata do programu kosmonautů, do kterého se dobrovolně přihlásila. Inspiroval ji Jurij Gagarin.

Těreškovová absolvovala 18ti měsíční výcvik, ve kterém se testovalo, jestli kosmonauti zvládnou extrémní podmínky. Jediná Valentina výcvik úspěšně absolvovala, ačkoliv se zúčastnily i další ženy, které měly výsledky lepší.

Chvíli po startu se dostavily potíže

Jakmile byl let do vesmíru zahájen, netrvalo dlouho a Valentina Těreškovová začala pociťovat první nevolnosti, které se neobešly bez zvracení a mdlob. Kosmonautka prováděla experimenty, během kterých se zjišťovaly účinky vesmírného prostoru na lidské tělo.

Valentina své úkoly dobře plnit nezvládala a dokonce několikrát žádala, aby byla mise předčasně ukončena.

Let se málem změnil v tragédii

Zhruba 40 let bylo utajováno, že se let do vesmíru málem změnil v tragédii. Chyba v automatickém navigačním softwaru kosmické lodi způsobila, že se loď vzdálila od Země. Těreškovová si toho zavčas všimla a sovětští vědci rychle vyvinuli nový přistávací algoritmus. Těreškovová nakonec bezpečně přistála, ale utrpěla modřinu na tváři.

Valentina byla nakonec pokárána, protože se ukázalo, že na let nebyla dost dobře připravená a nepodrobila se důkladným lékařským testům. I tak však nakonec byla za hrdinku, která úspěšně přežila a zvládla misi do vesmíru.

Zdroj: Redakce, Space, Britannica, Prima Zoom; Náhledový obrázek: Openverse