Bostonský škrtič v 60. letech znásilňoval a vraždil svobodné ženy. Jeho identitu a osud konečně odhalily testy DNA

empty hallway with fire exit signage

Na začátku 60. let se ženy v americkém Bostonu bály i přebírat poštu. Mohlo za to řádění sériového vraha zvaného Bostonský škrtič, který ve městě a okolí znásilňoval a vraždil svobodné ženy téměř 2 roky. Bostonský škrtič nebyl nikdy oficiálně dopaden. O 50 let později ale testy DNA konečně potvrdily jeho identitu, píše portál All That’s Interesting.

Vrah, který ženy škrtil jejich vlastním prádlem

Bostonskému škrtiči je přisuzováno 13 obětí, kterým se měl vloupat do domu, znásilnit je a uškrtit mezi lety 1962 a 1964. Jako první specifickým způsobem zabil 55letou Annu Slesers. 14. června 1962 se vplížil se do jejího bostonského bytu, znásilnil ji a potom ji páskem jejího vlastního kabátu uškrtil. Ještě než beze stopy zmizel, zavázal jí pásek kolem krku na mašli – což se brzy stalo jeho poznávacím znakem.

Během následujících dvou let bylo nalezeno dalších 12 obětí vykazujících stejné charakteristické rysy. Nejprve šlo o starší dámy ve věku 55-85 let, potom ale vrah svou „cílovou skupinu“ o něco rozšířil a zaměřil se i na mladé ženy pod 30 let. Té poslední, Mary Sullivan, bylo teprve 19.

Některé měly bodná zranění, jiné vykazovaly známky zbití, něco ale měly oběti společné. Byly svobodné, všechny až na dvě byly uškrcené kusem vlastního oblečení – nejčastěji silonovými punčochami. Vrah je kromě toho před smrtí znásilnil a kolem krku jim vždy uvázal mašli z vražedné zbraně.

Jak vraždy přibývaly, rozšířil se strach a panika a ve městě brzy nebyly k sehnání žádné bezpečnostní zámky. Také zájem o hlídací psy dokonce vzrostl natolik, že psí útulky dočista zely prázdnotou.

Policie si s případem vůbec nevěděla rady. Neměli žádná vodítka nebo stopu a bezvýsledně vyslýchali desítky, ne-li stovky podezřelých. Neúspěšní byli až do chvíle, kdy se jim kdosi sám přiznal. K vraždám se hrdě hlásil 33letý Albert DeSalvo, aktuálně na léčení v Bridgewaterské státní nemocnici pro psychicky nemocné vězně.

Otec ho bil a souložil před ním s prostitutkami

DeSalvo měl poměrně těžký start do života. Jeho otec byl známý alkoholik a tyran, který bil jak své děti, tak jejich matku. DeSalvo mluvil o případech, kdy otce viděl, jak matce vyrazil zuby, nebo jak jí zlámal všechny prsty. Kromě toho domů prý brával prostitutky a souložil s nimi přímo před ženou a malými dětmi.

Již v raném věku vykazoval DeSalvo zločinecké a násilnické sklony. Jako dítě týral zvířata (například je pálil zaživa) a brzy se naučil krást. Jeho chování ho opakovaně poslalo do nápravného zařízení. Později se ale dostal do armády a dokonce se oženil a měl dvě děti, úplně spořádaný život ale rozhodně nevedl.

Historie sexuálně motivovaných zločinů

DeSalvo poprvé skončil ve vězení kvůli sérii zločinů, za které si vysloužil přezdívku „The Measuring Man.“ Zvonil na svobodné ženy a jako pracovník modelingové agentury se jim vlichotil domů. DeSalvo to prý dobře uměl se slovy a ženy mu snadno uvěřily, že si jich opravdu všiml kdesi na ulici a chce změřit jejich proporce kvůli modelingu. Během onoho měření je potom nevhodně osahával.

Za toto jednání si DeSalvo odseděl 18 měsíců za mřížemi. Rozhodně se ale nepoučil. Po propuštění se dal na zločiny podobného typu, po kterých mu zase začali říkat „The Green Man.“ Vydával se totiž za řemeslníka a zpravidla v zeleném pracovním úboru se vloupával k ženám domů, kde je potom znásilnil.

Při své poslední „akci“ se DeSalvo vloudil k mladé ženě domů jako detektiv, načež ji svázal, znásilnil a poté s omluvou odešel. Oběť byla schopna poskytnout detailní popis pachatele, díky němuž byl DeSalvo dopaden. Stalo se tak v říjnu 1964.

gray barbwire on fence near building during day
Foto: Pawel Czerwinski/Unsplash

Překvapivé přiznání

DeSalvo byl zatčen a poslán do Bridgewaterské státní nemocnice pro psychicky nemocné vězně. Právě tam se poprvé svěřil svému spoluvězni, vrahovi Georgi Nassarovi s tím, že to on zabil oněch 13 žen. Nassar to obratem sdělil svému právníkovi, který, zřejmě s vidinou velké slávy a peněz, nabídl DeSalvovi právní zastupování.

Policie DeSalvovo přiznání nejprve nebrala příliš vážně. Měl sice poskvrněnou minulost a motivy jeho zločinů se shodovali s těmi Bostonského škrtiče, byl však diagnostikovaný schizofrenik a měl reputaci notorického chvástala. Navíc ho s vraždami Škrtiče nepojily žádné skutečné důkazy.

Na druhou stranu ale DeSalvo znal detaily, které policie nikdy předtím nezveřejnila – od barvy kuchyňské utěrky jedné z obětí, přes mašle na krku mrtvol, až po fakt, že obětí bylo 13, a ne 11, jak si policie zprvu myslela.

Ve vězení ho dostihla spravedlnost

Albert DeSalvo nakonec za zločiny Bostonského škrtiče odsouzen nebyl, doživotí ale dostal za čtyři znásilnění, kterých se dopustil jako „Zelený muž.“ Veřejnost navíc o jeho doznání věděla, a tak nikoho příliš netrápilo, že případ nemá oficiálně usvědčeného pachatele.

V roce 1973, tedy 7 let po jeho posledním nástupu do vězení, DeSalva brutálně ubodal spoluvězeň.

Znovuotevření případu v roce 2001

Případ Bostonského škrtiče byl znovuotevřen v roce 2001 na žádost rodiny DeSalvo a také synovce jedné z jeho obětí. Tělo Alberta DeSalva bylo exhumováno a jeho DNA porovnána se vzorky, které se našly u poslední oběti Mary Sullivan. Shoda sice tehdy prokázána nebyla, ale na druhý pokus s modernější technologií v roce 2013 testy shodu potvrdily.

I když testy Alberta DeSalva spojily pouze s vraždou Mary Sullivan, předpokládá se, že měl skutečně na svědomí i ostatních 12 zabitých žen. S jistotou to však zřejmě nikdy vědět nebudeme.

Zdroje: All That’s Interesting, Biography; Náhledový obrázek: Andy Li/Unsplash

error: Content is protected !!