Jak ušetřit za elektřinu v domácnosti: Stačí dělat maličkosti, které ani nepocítíte

pink pig figurine on white surface

Ušetřit nějakou korunu navíc za elektřinu není nikdy na škodu, a v dnešní době je to víc než vítané. Pomocí několika snadných tipů můžete ušetřit třeba až tisíce ročně.

„Z kapek moře, z haléřů miliony“. To řekl už legendární zlínský podnikatel Tomáš Baťa, který moc dobře věděl, o čem mluvil. A platí to u všeho. I za elektřinu lze totiž ušetřit pomocí malých kroků, které ani nepocítíte. Ty vám ušetří třeba jen několik korun, za celý rok to však mohou být stovky až tisíce korun. V tomto článku se zaměříme na 5 tipů, jak ušetřit za elektřinu v domácnosti.

1. Pořiďte si LED žárovky

Pokud ještě nemáte LED žárovky a svítí vám doma ty nepěkně žluté, máte pravděpodobně docela drahé svícení. LED žárovky spotřebují zhruba 7x méně elektřiny než běžné žárovky. Je to investice, ale vyplatí se.

2. Perte na nižší otáčky a ve studenější vodě

Není nutné prát prádlo na nejvyšší otáčky a stejně tak není nutné nastavovat příliš vysoké teploty. Pokud potřebujete prádlo vydezinfikovat, stačí vám k tomu zhruba jedno víčko dezinfekčního prostředku, který je určený na prádlo.

3. Nenechávejte lednici prázdnou

Prázdná lednice spotřebuje víc energie, aby dokázala účinně chladit. Když jsou předměty v lednici blízko sebe, lépe udržují chlad. Jestliže na pár dnů odjíždíte a všechno jídlo jste si sbalili s sebou, dejte do lednice alespoň lahve s vodou.

4. Nepoužívejte fén na vlasy

Fén na vlasy je žroutem energie, který je docela nenápadný. No řekněte, napadlo by vás, že má vysokou spotřebu? Samozřejmě záleží také na tom, jestli máte novější model, nebo používáte už roky ten samý. A další výhoda? Vaše vlasy vám za přirozené schnutí poděkují.

5. Čistěte žárovky

Málo kdo to dělá, ale skutečně to pomáhá. Na žárovkách se usazuje prach a nečistoty, které snižují jejich svítivost. Vy pak možná rozsvěcujete více světel, abyste lépe viděli, což pochopitelně vede k větší spotřebě elektřiny.

Zdroj: Redakce; Náhledový obrázek: Fabian Blank/Unsplash

error: Content is protected !!