MH370 – pod tímto názvem se do historie zapsala pravděpodobně nejzáhadnější letecká tragédie v dějinách. Přestože od zmizení letadla s 239 lidmi na palubě uplynulo již devět let, jejich blízcí stále netuší, co se vlastně oné osudné noci stalo. Dlouho očekávaný dokument společnosti Netflix, který měl premiéru na začátku tohoto měsíce, do případu rozhodně nevnesl více světla. Tvůrcům se sice podařilo přilákat obrovské množství diváků, ale zejména odborníci a pozůstalí se ptají, zda cena za jejich pozornost nebyla příliš vysoká.
Boeing 777-200ER společnosti Malaysia Airlines, označený jako MH370, odletěl z malajsijského hlavního města Kuala Lumpur v 00:42 v noci 8. března 2014. Let s 227 cestujícími, deseti letuškami a dvěma piloty směřoval do Pekingu, kam nikdy nedorazil. V 1:19 místního času letadlo opustilo malajsijský vzdušný prostor a pozemní kontrola informovala piloty, že se pohybují nad Čínou.
Na to měl reagovat hlavní pilot Zaharie: ,,Dobrou noc. Malajsie tři-sedm-nula.“ To byla poslední slova, která pozemní radar z MH370 zaznamenal. Letadlo nevyslalo žádný nouzový signál ani nic, co by naznačovalo potíže, poruchu nebo změnu letových plánů, jenže o několik sekund později zmizelo z radarů. Následovala panika a zmatek v malajsijském letovém provozu a stejné zděšení zasáhlo i Peking, kde mnoho lidí čekalo na své blízké.

Okamžitě bylo zahájeno vyšetřování zmizení letu, ale ani po letech se odborníkům z jedenácti zemí nepodařilo najít uspokojivé vysvětlení. Potvrzené informace jsou kusé. Hlavní radar malajsijského letectva odhalil, že poté, co letadlo proniklo do vietnamského vzdušného prostoru, stočilo se prudce doleva a zmizelo z radarů nad Andamanským mořem.
Jeho signály však ještě následujících šest hodin s přestávkami zachycoval satelit Inmarsat se sídlem v Londýně. Na základě jejich analýzy se odborníci shodli, že stroj letěl jižním směrem, dokud mu nedošlo palivo a nezřítil se do Indického oceánu někde mezi Austrálií a Antarktidou. Tato oblast je však tak rozlehlá, že pátrání po troskách bylo nesmírně obtížné.
Více než rok po záhadném zmizení však byla na francouzském ostrově Réunion objevena dvoumetrová část křídla Boeingu 777 pokrytá mušlemi. Postupně byly na afrických plážích a ostrovech v Indickém oceánu nalezeny další kusy trosek, které naznačily oblast, kde se letadlo pravděpodobně zřítilo.

Ani další pátrání však nedokázalo určit přesné místo, a tak se v souvislosti s případem objevila řada teorií. Od poměrně pravděpodobných, že šlo o teroristický útok nebo sebevraždu hlavního pilota, až po myšlenku, že letadlo unesli mimozemšťané. Oči odborníků i běžných diváků se s o to větším očekáváním upíraly na nový dokumentární film společnosti Netflix MH370: The plane that disappeared.
Šéf a zakladatel společnosti Airlines Ratings Geoffrey Thomas uvedl, že je dokumentem zděšen, a vyzval všechny, aby spojili své síly při pátrání po MH370 a přestali útočit na lidi, kteří už pro nalezení letadla udělali tolik práce. Podle muže, který při tragédii přišel o manželku, je dokument zbytečný a nezodpovědný. O letu MH370 již bylo napsáno 150 knih a statisíce článků. Každý z nich jen ubližuje těm, kteří ani po devíti letech přesně nevědí, co se té osudné noci stalo s jejich blízkými.
Zdroj: Observers, The Tab, The Guardian; Náhledový obrázek: Malaysia Airlines | 9M-MNF | 100th A380 | HKG/Openverse Wikimedia commons