Zdeněk Svěrák a jeho životní láska: Svou ženu Boženku chtěl opustit kvůli mladé herečce

S manželkou Boženou letos oslaví 64. výročí svatby, přestože to od počátku manželství neměli jednoduché. Manželka známému režisérovi odpustila odchod z domova, když se v době krize středního věku zamiloval do mladé slovenské herečky.

„Přišel jsem na svět jako náhrada za mého zesnulého bratra Zdeňka Svěráka, takže rodiče na mně byli, myslím, přehnaně opatrní, aby se mi něco nestalo jako bratrovi. A léčil mě stejný lékař, který nezachránil prvního Zdeňka,“ zavzpomínal Zdeněk Svěrák, který přišel o staršího bratra, jenž zemřel na sepsi v pěti letech poté, co šlápl na rezavý hřebík.

Dětskou ambicí Zdeňka Svěráka bylo stát se řidičem pekárenského vozu, později prezidentem nebo průvodcem. Hrál hokej, volejbal, miloval hudbu a knihy, které předčítal nahlas před rodiči, a právě tam se podle jeho vlastních slov pravděpodobně zrodila touha přednášet před publikem. Otec si ale přál, aby se jeho syn stal elektroinženýrem, a Zdeněk se skutečně přihlásil na elektrotechnickou fakultu v Praze. Vše se změnilo jednoho večera, kdy Svěrák vystoupil v kulturním domě, kde recitoval Nerudovu báseň, a jeho vystoupení mělo obrovský úspěch.

Tam poznal i svou ženu Boženku. ,,Seznámili jsme se v září 1954. Bylo nám osmnáct let a Vysoká škola pedagogická měla začátek roku v kině Lucerna. Sešli jsme se všichni v řadě,“ vzpomínal na jejich první setkání v pořadu 7 pádů Honzy Dědka. Podle Svěráka to byla láska na první pohled.

Oba vystudovali, stali se učiteli, a zatímco Božena zůstala věrná své učitelské profesi, Zdeňka to stále více táhlo k umění. Vzali se v roce 1959 a brzy se stali dvojnásobnými rodiči syna Jana a dcery Hany. Právě krátce po svatbě učinila Božena osudové rozhodnutí – dovolila Zdeňkovi odejít z učitelského místa v Žatci do Československého rozhlasu v Praze. „Jdi a vždycky se můžeš vrátit,“ řekla mu Božena, která zůstala v Žatci sama se dvěma dětmi.

,,Dala mi svolení. Představ si, že jsi v Žatci a máš dvě děti. A váš manžel se rozhodne, že pojede do Prahy. To ji čekalo. Sice jsem každý víkend jezdil domů, ale bylo to od ní hrdinství. A já jsem jí dodnes vděčný,“ vzpomínal Svěrák i po letech.

,,Hádám se s ní, ale když vychladnu a přečtu si to znovu, většinou jí musím dát za pravdu,“ přiznal Svěrák, podle kterého je tento rituál jedním z tajemství jejich šťastného manželství. Bylo však období, kdy se jejich manželství málem rozpadlo. V 80. letech Svěrák natáčel film Jako jed, kde se bezhlavě zamiloval do půvabné slovenské herečky.

Jemu bylo v té době 50 let, ona byla o 23 let mladší a podle jeho kolegů režisér a herec procházel vážnou krizí středního věku. ,,Zdeněk byl neherec, takže nám hrálo do karet, že se do Ivony, která ve filmu hrála jeho milenku Julku, opravdu zamiloval,“ řekl režisér Vít Olmer.

Zdroje: RF Hobby, Šíp, Týden; Náhledový obrázek: Jindřich Nosek/Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)