Tragický osud nejstarší české herečky Alexandry Myškové: Přišla o osmiměsíčního syna

Alexandra Myšková se narodila 4. dubna 1922. Jako tříletá navštěvovala s rodiči operní představení v Národním divadle. Později se věnovala recitaci a zpěvu. Na osmiletém gymnáziu začala hrát v divadelním kroužku. Zpočátku úspěšný život se postupem času změnil v tragédii.

Alexandra Myšková o pár let později odešla na konzervatoř. Po studiích se okamžitě uplatnila na divadelních prknech. Od roku 1961 působila na DAMU jako pedagožka. V roce 1969 odjela s hostující třídou do Norska, kde jí norští učitelé nabídli, aby přijela na prázdniny. 

Během prázdnin jí byla nabídnuta práce, a tak zůstala v Norsku natrvalo. Začala tam také dělat rozhlasovou režii. Jejím manželem byl kdysi herecký kolega Vladimír Ráž, kterému porodila dva syny. V době, kdy natáčel pohádku Pyšná princezna, se však zamiloval do Aleny Vránové, a svou rodinu opustil. 

„O soukromých věcech nikdy nemluvím. Život šel tak, jak šel, vždycky jsem byla Pánu Bohu vděčná za to, co mě potkalo, a na nic jsem si nestěžovala. S Vladimírem jsme zůstali do poslední chvíle přátelé, jezdil za mnou do Norska, normálně jsme se potkávali,“ řekla před rokem serveru Lidovky.cz Myšková, která je v současnosti nejstarší českou herečkou. 

Dnes tato úspěšná herečka slaví 101. narozeniny. Alexandra Myšková kromě úspěchů zažila i těžkou osobní tragédií, kdy přišla o osmiměsíčního syna Davida. I přesto neztratila pozitivní přístup k životu a jak sama přiznala, před psychickým zhroucením ji tenkrát zachránila práce.

„Je to ta největší tragédie mého života, že nám umřel Davídek. Nemám vůbec tušení, co se s ním stalo. Já jsem ho vykoupala, nakrmila, pak jsem ještě odjela do divadla, všichni byli doma. Odehrála jsem představení, pak jsem přijela domů. Vždycky jsem měla připravenou flaštičku v lednici, kterou jsem ohřála. Šla jsem za dítětem a už bylo mrtvé,“ promluvila stoletá divadelní herečka Alexandra Myšková. 

Zdroj: Topky.sk, Lidovky; Náhledový obrázek: Archiv Národního divadla – public domain

error: Content is protected !!