Syn Libušky Šafránkové podal žalobu na zámek, kde se natáčela Popelka: Hereččiny fotografie použili i přes jeho nesouhlas

Libuše Šafránková

Libuška Šafránková (†68) patří mezi jednu z našich nejpopulárnějších hereček a své jméno dokázala proslavit i v zahraničí. V Německu je na Vánoce každoročně opakovaná Popelka stejně jako u nás oblíbenou pohádkou, která i po letech stále baví děti i dospělé. I proto se zámek Moritzburg, v němž se děj filmu odehrává, rozhodl na počest herečky, ale i samotné pohádky, uspořádat výstavu, která návštěvníkům mimo jiné představila i hereččiny soukromé fotografie. Proti akci se rozhodl tvrdě ohradit jediný syn Šafránkové, Josef Abrhám ml.

Důvod, proč se syn oblíbené herečky rozhodl celou záležitost řešit právní cestou tkví nejen v použití fotografie jeho maminky v podobě filmové Popelky, jež měla nalákat co nejvíce návštěvníků, ale rovněž v samotném pořádání výstavy, která proběhla i přes jeho výslovný nesouhlas.

Jak redakci Blesk prozradil Abrhámův právník, syn Šafránkové od začátku mimo jiné nesouhlasil, aby se během akce prodávaly suvenýry, na kterých je vyobrazena jeho maminka: „Před začátkem výstavy, a to dne 20. 11. 2023, byla tato společnost důrazně upozorněna na to, že syn Libuše Šafránkové nesouhlasí s pořádáním výstavy, v rámci níž dojde k využití osobnosti, jména či podobizny jeho matky“.

I přes Abrhámův nesouhlas výstava o dva dny později proběhla. Zúčastnili se jí nejen němečtí návštěvníci, ale rovněž ti čeští. A rozhodně jich nebylo málo. I proto se Abrhám domnívá, že šlo od začátku o komerčně zamýšlenou událost. K věci se opětovně vyjádřil i jeho právní zástupce: „V konkrétním případě nešlo jen o prosté použití jména a podobizny zemřelého člověka za účelem jeho označení ve statusovém smyslu slova, nýbrž k neoprávněnému využití jména a podobizny k účelu komerčnímu“, dodal právník Aleš Rozehnal.

Vedení zámku na Abrhámův výslovný nesouhlas zareagovalo prostřednictvím emailu až v den zahájení výstavy, tedy 22. listopadu loňského roku. Nechalo se slyšet, že žádné reklamní předměty s podobiznou či jménem Šafránkové rozhodně neprodávají. Jak se ale Abrhám v prosinci osobně přesvědčil, bylo tomu přesně naopak. Během celé výstavy, která byla ukončena teprve 25. února, docházelo k neustálému prodeji nepovolených suvenýrů. I proto se syn herečky rozhodl, že pokud vedení zámku neupustí od užívání jména či podoby Libušky Šafránkové, bude celou záležitost řešit soudní cestou.

Zdroj: Autorský text, redakce, Blesk, CNN Prima News, Aha; Náhledová fotografie: Pavel Gwužď/NextFoto.cz

error: Content is protected !!