Před 170 lety se narodil jedinečný Vincent van Gogh. Během svého života prodal jen jeden obraz

Byl to génius bojující s vlastními démony, který výrazně ovlivnil výtvarné umění. Jeho neklidný život plný vnitřních pochybností byl poznamenán neúspěchy a chudobou. Útěchu našel v malování, které se pro něj stalo vyjádřením jeho pocitů.

Během relativně krátkého období vytvořil více než 2100 uměleckých děl – přes 850 obrazů a téměř 1300 kreseb. Mnohá z jeho děl, jako například Slunečnice, Kosatka, Hvězdná noc, Jedlíci brambor nebo portrét doktora Gacheta, našla po umělcově smrti miliony obdivovatelů. Za svého života však prodal pouze jeden jediný obraz.

Ve čtvrtek 30. března uplynulo 170 let od narození nizozemského malíře Vincenta van Gogha, jedné z největších osobností výtvarného umění. 30. března 1853 se v nizozemské vesnici Zundert narodil Vincent Willem van Gogh. Měl pět sourozenců, nejbližší vztah měl s mladším bratrem Theem, který ho po celý život podporoval.

Zpočátku studoval doma pod dohledem matky a vychovatelky, ale v roce 1864 ho rodiče poslali do internátní školy v Zevenbergenu. Toto období bylo pro Vincenta van Gogha, který od mládí rád kreslil, velmi nepříjemné, protože odloučení od rodiny špatně snášel. V roce 1866 nastoupil na střední školu v Tilburgu, kde se jeho špatný psychický stav ještě zhoršil.

V říjnu 1888 za ním do Arles přijel Paul Gauguin, s nímž chtěl vytvořit umělecké společenství. Po několika týdnech se však mezi oběma umělecky vyhraněnými osobnostmi s odlišnými povahami a temperamenty začaly stupňovat neshody, které vyvrcholily 23. prosince 1888. Během hádky van Gogh napadl Gauguina a vytáhl břitvu. Po hádce si van Gogh ještě téhož večera uřízl část pravého ucha a odnesl ji ženě do nedalekého veřejného domu.

Když byl umělec počátkem ledna 1889 propuštěn z nemocnice, pokračoval v malování. Protože však jeho duševní zdraví v následujících měsících značně kolísalo, nechal se v květnu dobrovolně hospitalizovat v psychiatrické léčebně v Saint-Rémy-De-Provence, a to z důvodu rostoucí obavy před novým záchvatem nemoci. Ani tam se však malování nevzdal.

Jeho obrazy se postupně staly jedněmi z nejdražších. Například van Goghův obraz Kosy se 30. března 1987 prodal za tehdy rekordních 53,9 milionu korun. Tento rekord překonal Portrét doktora Gacheta, který se 15. května 1990 prodal za 82,5 milionu korun. Největší sbírku slavného malíře mohou návštěvníci obdivovat ve Van Goghově muzeu v Amsterdamu, které letos oslaví 50. výročí svého založení.

Zdroj: ČRo Dvojka, Euronews, TheNewspaper; Náhledový obrázek: Sailko/Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)