Plánovaná autobiografie Marty Kubišové skončila v koši: Nikdy nevyjde, má jasno zpěvačka

Marta Kubišová

Ačkoliv se příznivci legendární zpěvačky těšili, že se o Martě Kubišové (81) dozvědí dosud nezveřejněné informace nejen z její bohaté kariéry, ale také ze soukromého života, členka bývalého pěveckého tria Golden Kids nyní oznámila, že její autobiografie nakonec nevyjde. Za všechno mohou anonymní zprávy, které jí v poslední době zaplňují poštovní schránku.

Vše začalo poté, kdy v závěru loňského roku obdržela z rukou prezidenta České republiky, Petra Pavla, státní vyznamenání v podobě Řádu Tomáše Garrigue Masaryka první třídy za služby naší vlasti spojené s Chartou 77. Bohužel se našli tací, kteří zpěvačce vyčítají, že si ono vyznamenání převzala, neboť nemohou Petru Pavlovi zapomenout, že v době, kdy u nás byla u moci komunistická strana, byl po čtyři roky jejím členem.

Jak sama Kubišová uvedla, dle anonymů se převzetím ocenění za své služby měla dokonce dopustit zločinu proti Chartě 77, za kterou v 80. letech stála jména jako Václav Havel nebo Pavel Kohout: „No prosím vás, má cenu pro takové lidi psát knihu?! Vždyť by to nikdy nepochopili,“ sdělila redakci Blesk zpěvačka znechuceně. I přesto, že se mělo jednat o vůbec první autobiografii, na které by se sama podílela, kvůli nenávisti anonymních pisatelů nikdy nevyjde: „Vyšla o mně spousta knih, žádnou jsem ale nepsala já. Chtěla jsem, aby konečně vyšla pravda, jak to všechno se mnou a s ostatními doopravdy bylo. Nemá to ale cenu,“ oznámila Kubišová rezolutně.

Sama si obdrženého vyznamenání nesmírně cení, neboť jak sama říká, ona nejlépe ví, jak vše tenkrát bylo. Pravdou je, že nejen že Chartu 77 podepsala, ale byla rovněž její mluvčí, tudíž celou situaci mezi chartisty, komunisty a běžnými lidmi pozorovala skutečně zblízka. Chystaná autobiografie nevyjde nejen z důvodu urážlivých anonymů, ale především proto, že Kubišová má obavu, že po jejím vydání by se strhla lavina urážek na její osobu: „Kdyby kniha vyšla, ty řeči by mne zabily! A já aspoň nepůjdu na operaci s karpálními tunely, které mě začaly při psaní pěkně bolet. A Václav Havel mi to tam nahoře snad promine. Zdraví má člověk jen jedno,“ dodala závěrem zpěvačka.

Se svým konečným rozhodnutím seznámila už i nakladatele, kterému se za vzniklé nepříjemnosti omluvila. Nepřesvědčil ji ani pohádkový honorář, jenž měla po vydání autobiografie obdržet a za který plánovala jet po dlouhé době opět na dovolenou: „U moře jsem sice nebyla strašně dlouho, no a co, tak tam zase nepojedu. Stejně se mi nechce vytáhnout paty z bytu. Dcera mě sice láká na dovolenou, mně je ale dobře doma,“ má jasno Kubišová.

Zdroj: Autorský text, redakce, Blesk, Aha; Náhledová fotografie: Pavel Gwužď/NextFoto.cz

error: Content is protected !!