Nikol Leitgeb spustila první sbírku v rámci své vlastní nadace

Nikol Leitgeb

Nikol Leitgeb zhruba před měsícem své fanoušky na Instagramu informovala, že se rozhodla založit svou vlastní nadaci. Nadační fond pojmenovala Radovan po domácké přezdívce jejího staršího syna Mathiase. A protože včera byla první neděle v měsíci, Nikol vyhlásila v rámci své nadace první sbírku.

Tuto tradici by ráda zachovala. Její sledující i ostatní, kteří se sbírek pravidelně účastní, byli na první neděle v měsíci se sbírkami zvyklí, takže za tím si Nikol stále stojí. Prosinec je ještě trochu jiný v tom, že se v něm sbírky konají každou adventní neděli. Poslední adventní neděle připadá na Štědrý den, ale tam si Nikol není jistá, že to půjde. Sbírka se by se proto konala už v sobotu 23. prosince.

Nadační fond Radovan bude spolupracovat s portálem Donio, který pomáhá zakládat dobročinné sbírky. Donio Radovana zašťiťuje technicky, jak Nikol řekla ve svém příběhu, takže platby budou probíhat stejně jako dosud a „nemůže se stát žádný průser“. S novým fondem ale přišla také jedna změna, kterou Nikol vysvětlila.

V minulosti totiž vždy sbírky losovala. Teď už to tak dělat nebude, protože součástí práce jejího fondu bude i přímý kontakt s konkrétní rodinou, člověkem, na kterého je sbírka založena. To znamená, že Nikol se s nimi sejde, natočí spolu jakési promo video, kde se lidé dozví, s čím se ten člověk nebo rodina potýká. Tento systém Nikol vyzkoušela rovnou na první sbírce, kterou si vybrala ze seznamu sbírek Donia, kde potřebné peníze bohužel nebyly úspěšně vybrány.

Jednou z nich je sbírka pro čtyřiatřicetiletého Adama, který od dětství bojuje s dětskou mozkovou obrnou. Studuje magisterské studium na Metropolitní Univerzitě, žije sám v bytě a pracoval v call centru. Teď připravuje projekt vlastního call centra, kde se snaží pomáhat lidem. Sám trpí triparézou, to znamená, že má tři velmi těžce postižené končetiny. Nejvíce mu to zasáhlo pravou stranu, ale i tak se Adam snaží být co nejméně závislý na jiném člověku. Jeho původní sbírka byla založená na nový elektrický vozík. Jeho stávající je už deset let starý a dosluhuje. Je velmi rád, že ho fond Radovan oslovil a doufá, že se mu povede potřebné peníze vybrat.

„Přispějte a buďte taky Radovan,“ říká v závěru videa Nikol, která má velkou podporu od svých slavných přátel, kolegů a celebrit. Ti její novou sbírku sdílejí ve svých příbězích a tak ještě snáze získávají dárce. Včera kolem půl 10 večer bylo vybráno bez mála 393 tisíc korun, Adam přitom na vozík potřeboval „jen“ 200 tisíc. Odkaz za sbírku je zde.

Zdroje: Redakce, autorský text; Náhledová fotografie: Pavel Gwužť/Nextfoto

error: Content is protected !!