Naštvaní Romové se pustili do Zdeňka Godly: Je to dement, říkají o slavném herci

Zdeněk Godla hraje v novém pokračování filmu Bastardi. V romské komunitě však pro svůj výkon nenašel pochopení. Někteří ho za to velmi ostře odsoudili. Podle nich dělá romské komunitě špatnou reklamu.

Úspěšný herec Zdeněk Godla ztvární jednu z hlavních rolí ve čtvrtém díle filmové série Bastardi, který vstoupil do kin v polovině března tohoto roku. V seriálu si zahraje Ivana, který pracuje v romském ghettu jako asistent učitele. Celý děj se odehrává v nepřizpůsobivé skupině, kde mají mladí lidé problémy s drogami a násilím.

Právě to rozzlobilo členy romské komunity, kteří se ostře ohradili nejen proti filmu, ale i proti Godlovi samotnému. Bastardi podle nich prezentují příliš mnoho stereotypů, čímž dehumanizují ostatní Romy a dávají jim nálepku, které se snaží dlouhá léta zbavit. Zdeněk Godla navíc situaci ještě přiostřil tím, že ve svém rozhovoru pro Stream prohlásil, že příběh věrně odráží realitu, jak žijí lidé z těchto menšin.

Proti Godlovým výrokům se již ohradilo několik dobrovolných organizací. Nyní se ozval i samotný Marco Cavali, který je představitelem nově vzniklé strany Roma Luma. ,,Je to dement. Kritizovali jsme ho už v minulosti, když v komunálních volbách podporoval SPD. Tehdy nám řekl, že neví, co je to SPD. Zkrátka komerční komediant,“ zlobil se ve svém rozhovoru pro Expres.cz. ,,Svým účinkováním ve filmu poškodil lidi z vlastní komunity,“ domnívá se Marco Cavali.

Cavali si navíc myslí, že podobné filmy nedělají Romům dobrou reklamu. Kvůli tomu se v ostatních lidech udržují předsudky, které zhoršují vztahy ve společnosti. ,,Právě kvůli takovým filmům si o nás lidé myslí, že jsme skuteční parchanti, všichni nejsou dokonalí, ale většina z nás se snaží žít slušný život,“ zlobí se člen romské strany Luma.

Zdroje: Expres.cz, Stream; Náhledový obrázek: Zdeněk Godla – Show Jana Krause/Openverse wikimedia commons

error: Content is protected !!