Mary Austinová: Žena, která získala srdce Freddieho Mercuryho

Freddie Mercury

Freddie Mercury poprvé potkal Mary Austinovou v roce 1969, když mu bylo 24 let. Hned v sobě našli zalíbení a rychle se zamilovali. Tehdy si ani nedokázali představit, jaká je čeká budoucnost.

Freddie Mercury, vlastním jménem Farrokh Bulsara, se narodil v Zanzibaru v Tanzanii v roce 1946. V 60. letech se s rodinou přestěhoval do Anglie. Mary Austinová se narodila v roce 1951 do chudé rodiny v jižním Londýně. Oba její rodiče byli hluší.

Seznámili se rok předtím, než vznikla kapela Queen, v londýnském obchodě s oblečením. Mercury právě dokončil uměleckou školu. Brzy spolu začali bydlet v malém bytě, kde Freddie rozjížděl svou hudební kariéru.

Nečekaná žádost o ruku

V roce 1973 se již nastěhovali do většího bytu v Holland Road. V tomto roce vyšlo debutové album Queen a také nečekaná žádost o ruku, se kterou Austinová souhlasila.

„Když mi bylo 23 let, dal mi na Štědrý den velkou krabici. Uvnitř byla další krabice, pak další a tak to pokračovalo. Bylo to jako jedna z jeho hravých her. Nakonec jsem v poslední malé krabičce našla krásný prsten,“ řekla Austinová pro Daily Mail.

V následujících letech kapela Queen vydala alba Sheer Heart Attack (1974) a A Night at the Opera (1975), přičemž poslední jmenované album obsahovalo známou píseň Love of My Life. Napsal ji Mercury pro svou Mary.

Sláva rostla, vztah se ztrácel

Sláva kapely rostla, stejně tak i zájem o Mercuryho. Doma jim to ale společně moc neklapalo. Jejich vztah přestal prospívat v době, kdy kapela zažívala neuvěřitelný úspěch. Po šesti letech vztahu už o manželství nebyla ani zmínka.

Austinová začala přemýšlet o tom, že je něco v nepořádku. Nejdřív myslela, že má Mercury poměr s jinou ženou. V roce 1976 se s ní Freddie konečně rozhodl mluvit a probrat svůj sexuální život.

„Nikdy na ten okamžik nezapomenu,“ řekla Austinová. „Byla jsem trochu naivní, chvíli mi trvalo, než jsem si uvědomila pravdu. Poté jsem se cítila dobře, když mi konečně řekl, že je bisexuál. I když si vzpomínám, jak jsem mu tehdy řekla: Ne Freddie, nemyslím si, že jsi bisexuál. Myslím, že jsi gay.“

Odhalení ukončilo jejich vztah a Mary se přestěhovala do nedalekého bytu, který pro ni Mercury koupil. Pořád ale zůstala součástí jeho širšího okruhu přátel. Stále společně kráčeli životem. Byla prý jeho nejdůležitější osobou v životě.

Mary zůstávala po jeho boku, když žil v přepychu, zneužíval návykové látky, ale i zažíval mnohá intimní dobrodružství. Byla po jeho boku i v den jeho smrti.

V té době se ale již vydala svou osobní cestou: s malířem Piersem Cameronem má dva syny. Staršímu byl Mercury za kmotra, druhý se narodil krátce po jeho smrti. Za Camerona se nikdy neprovdala. První manželství s obchodníkem Nickem Holfordem skončilo po pěti letech rozvodem.

Mercuryho smrt

Mercurymu bylo v roce 1987 diagnostikováno HIV a zemřel o čtyři roky později, konkrétně 24. listopadu 1991. Když byl nemocný, chtěl mít Mary neustále poblíž. Myslel na ni i ve své závěti, která k ní byla velmi štědrá. V podstatě ji přenechal velký majetek, jako by byla jeho manželkou.

Pravděpodobně jí vděčil za to, že ho vždy držela při zemi a byla s ním. Taková jediná kotva. Byla v jeho blízkosti před penězi, během slávy, ale i u jeho konce. Zkrátka pravá láska.

Splnila jeho poslední prosbu

Mary podporovala Mercuryho v jeho rozhodnutí držet povahu své nemoci v tajnosti až do doby krátce před smrtí. Požádal ji také, aby shromáždila jeho popel a umístila ho na soukromé místo, které se nikdy nezveřejnilo.

Jeho slib dodržela a čekala dva roky po jeho smrti, aby ho tajně vynesla z domu, ve kterém zemřel. Z domu, ve kterém Mary stále bydlí obklopená nábytkem, který si Mercury vybral. Až v roce 2023 začala některé věci rozprodávat na prestižních aukcích.

Zdroj: Autorský text, redakce Ansu, Daily Mail, Smooth Radio; Náhledová fotografie: Openverse

error: Content is protected !!