Marta Jandová navštívila výstavu plastik z PET lahví, plasty v přírodě ji přitom obtěžují

Marta Jandová

Ačkoliv je zpěvačka Marta Jandová (49) zarytou odpůrkyní spojení přírody a plastových materiálů, přijala pozvání na výstavu umělecké sochařky Veroniky Richterové, která ve spolupráci s pražskou botanickou zahradou představila ve skleníku Fata Morgana své plastiky. Jak na zpěvačku německé skupiny Die Happy výstava působila?

Veškeré výstavní kousky, které jsou aktuálně k vidění za zdmi skleníku Fata Morgana, jsou vytvořeny pouze za použití PET lahví. Richterová z nich díky své více než dvacetileté zkušenosti dokázala vytvořit působivé modely nejen tropické flóry, ale také zástupce z říše živočišné, kteří pochází z tropického podnebí.

Fantazie a zručnost známé sochařky zaujaly i českou zpěvačku, Martu Jandovou. Ta ačkoliv je odpůrcem jakéhokoliv zásahu plastů do přírody, pozvání na výstavu přijala a byla příjemně překvapena. Na výstavu ji doprovodil její tatínek, frontman kapely Olympic, Petr Janda (81), a jeho bývalá žena, půvabná moderátorka Martina Jandová (54). Marta Jandová se rozhodla výstavu podpořit i z důvodu, že Botanickou zahradu v Tróji dlouhá léta a s láskou navštěvuje.

Vystavené kousky ji zaujaly i přesto, že jí při procházkách přírodou vždy zaručeně zkazí náladu, když si všimne pohozené PET lahve. Jak prozradila v rozhovoru pro Aplausin, přála by si, aby se kolemjdoucí více snažili udržovat v přírodě pořádek: „V přírodě mě obtěžuje, když lidé přijdou s plnou dvoulitrovou láhví, zatímco prázdné nechají ležet na zemi místo toho, aby je odhodili do odpadkového koše“.

Promluvila i o zahradničení, kterému se věnuje společně s manželem a desetiletou dcerkou Maruškou: „Manžel mi pomáhá s hloubením děr pro hlubší zásadby a sadbu dělávám já. Sekáme oba, i když nyní plánujeme zakoupit automatickou sekačku, která bude neustále sekat. Nemám ráda nízký posekaný trávník, takže se zaměřuji na vyšší zahradu, aby zem nevysychala a bylo místo pro hmyz, housenky a broučky“. I přesto, že Jandovou výstava plastik zaujala a obdivuje porozumění pro botaniku vystavující sochařky, svou zahradu by ozvláštnila spíše přírodními materiály. V poslední době se známá zpěvačka nevěnovala pouze vystupování a zahradničení, pustila se také do rekonstrukce nevyužitého pokoje na rodinné chalupě, ze kterého dokázala vykouzlit útulný pokoj pro hosty.

Zdroj: Autorský text, redakce, Aplausin, Marianne; Náhledová fotografie: David Sedlecký/Wikimedia Commons (CC BY 4.0)

error: Content is protected !!