Herec a dabér Vladimír Brabec měl v patách neustále smrt: Přežil infarkty i pád letadla

Bez mála před šesti lety zemřel jeden z ikonických českých herců a dabérů, Vladimír Brabec. Byť na place rozdával jeden úsměv za druhým, některé události v jeho životě až tak šťastné nebyl. Dokonce lze říci, že prožil plno skoro až tragických příhod a jen tak tak několikrát utekl hrobníkovi z lopaty.

Ačkoliv se jeho jméno navždy pojí s nejzásadnější postavou majora Zemana, měl za sebou spoustu jiných významných rolí. Úspěch však nezaznamenal pouze na filmovém place a divadelních prknech, ale i v dabingu. Jeho hlasem promlouval například Sean Connery nebo Jack Lemon. V roce 1998 dokonce získal Cenu Františka Filipovského.

Úspěch se však vždycky musí vyvážit. Na každém kroku ho totiž pronásledovala smrt, které však zdárně unikal. Přežil dva infarkty, poprvé se mu to stalo, když hrál Cyrana z Bergeracu, po druhé ho srdeční příhoda zastihla na Václavském náměstí. Díky rychlému zásahu přítomných vždycky vyvázl bez následků.

„Mám kolem sebe spoustu andělů. Oni vědí, že jsem jejich kamarád, a vždycky mi pomohli,“ vzpomínal před svou smrtí v rozhovoru s Českým rozhlasem.

Vladimír Brabec měl pořádný smysl pro dobrodružství – miloval létání, které se mu však málem stalo osudným. Jednou se se svým ultralightem zřítil k zemi, naštěstí se nestalo nic jemu ani kolemjdoucím, jak podotýká web iPrima Ženy.

Byl silný vítr. Výška 200 metrů. Vítr mě okamžitě obrátil zpátky a já přerazil sloup osvětlení. Nemyslíte vůbec na to, co se vám stalo, že můžete zemřít. Koukáte, co s tím udělat… Minul jsem maminky s kočárky a tou vahou a rychlostí jsem spadl do rozkvetlých švestek,“ popsal herec.

Šokující pro něj pak byla smrt jeho bratra Jiřího, která ho hluboce zasáhla. Nejhůře se smiřoval se skutečností, že bratr mohl klidně přežít, uvádí Aha!. Nejvíce ho však zasáhla smrt jeho ženy Naděždy, s níž se oženil v roce 1955 a prožil s ní celý život. Postihla ji mozková příhoda, které nakonec v roce 2016 podlehla. Od té doby začaly hercovy zdravotní potíže, které přetrvaly do jeho smrti o rok později.

Navzdory několika hraničních situacím prožil plnohodnotný život a navždy se svými rolemi i hlasem, který propůjčil mnoho postavám, zapsal do povědomí diváků.

Zdroje: Český rozhlas, iPrima Ženy, Aha!; Náhledový obrázek: Archiv Národního divadla, CC BY-SA 4.0 / Wikimedia Commons

error: Content is protected !!