Eva Holubová psychické problémy utápěla v alkoholu: Pomohlo až léčení a meditace

eva holubová

Ačkoliv z hvězdy oblíbeného filmu Pelíšky dnes vyzařuje klid, pohoda a vyrovnanost, v minulosti si prošla náročným obdobím, jež zvládla překonat jen díky svým nejbližším, kteří jí na poslední chvíli pomohli. Dodnes Eva Holubová (65) bojuje s psychickými problémy, které před lety zaháněla alkoholem, a konec její skvěle rozjeté herecké kariéry byl tak na spadnutí. Naštěstí boj nad démonem alkoholem vyhrála, s psychickou nepohodou se naučila pracovat a dnes opět září, jak ve filmech, tak i v seriálu Slunečná.

O svých depresích i alkoholové minulosti otevřeně mluví nejen v rozhovorech, ale také čas od času ve svých příspěvcích na Instagramu. Snaží se tak lidem, kteří se ocitli v podobné situaci, dodat tolik potřebnou sílu a podpořit je. V době, kdy netušila, jak s psychickými problémy pracovat, a útěchu tak hledala v alkoholu, jí byl oporou její dlouholetý manžel Miroslav Zdeněk, s nímž má dvě děti – dvojčata, Karolínu a Adama. Jsou spolu již téměř neuvěřitelných 35 let, neustále si rozumí i díky podobnému stylu humoru. V těžkých chvílích se neustále podporují.

Projevy depresí se u známé herečky začaly objevovat již v mládí, kdy byla členkou hned několika amatérských divadelních souborů, a právě zde zjistila, že psychické problémy dokáže na krátkou chvíli zahnat alkoholem. Její duševní stav byl natolik vážný, že se v devatenácti letech pokusila o sebevraždu. Naštěstí neúspěšně.

Od té doby začala pravidelně meditovat u hrobu spisovatelky Boženy Němcové, kterou celoživotně obdivuje. Cesta pražským Slavínem ke hřbitovu ji dovedla až k bráně Jedličkova ústavu, kde právě hledali nové zaměstnance. Zde téměř okamžitě nastoupila na pozici sociální pracovnice a jak sama po letech přiznala, práce s lidmi, kteří se den co den musí prát se svým náročným osudem, Evě Holubové doslova zachránila život.

Deprese ale nezmizely a po letech se rozhořely naplno. V době, kdy herečka ztvárňovala učitelku Evu v Pelíškách či paní Hrabetovou v dramatu Na psí knížku se Eva Holubová opět potýkala s těžkou závislostí na alkoholu. Pomohlo jí až uvědomění, že musí o pomoc požádat své blízké a začít se léčit. Do léčebny ji osobně odvezl její herecký kolega a přítel, moderátor Jan Kraus. Zde konečně po dlouhých čtyřech dekádách zjistila, že trpí neléčenou depresí, kterou alkohol nevyřeší. Dnes je více než dvacet let abstinentkou, která si od psychických potíží ulevuje meditačním cvičením a přítomností rodiny, která se k ní ani v těžkých časech neotočila zády.

Zdroj: Autorský text, redakce, Vlasta, LP-LIFE; Náhledová fotografie: David Sedlecký/Wikimedia Commons (CC BY 3.0)

error: Content is protected !!