Eliška Balzerová dlouho netušila, kdy přesně se narodila: Babička její datum narození zfalšovala kvůli komunistům

Eliška Balzerová

Dlouhá léta žila v přesvědčení, že s jistotou ví, v jaký den se mamince, která Elišku Balzerovou (74) coby ochotnice přivedla k divadlu, narodila. Ačkoliv se jednalo jen o změnu v rámci jednoho pouhého dne, i tak bylo ono zjištění pro oblíbenou herečku přinejmenším nečekaným překvapením. Jiné datum narození jí bylo do rodného listu zapsáno kvůli komunistické straně, která byla v té době u moci.

O změnu se postarala hereččina babička, která požádala lékaře, jenž přišel čerstvě narozenou Elišku zkontrolovat, zda by mohl do rodného listu namísto 26. května uvést 25., neboť šestadvacátého měla mít v roce 1949 komunistická strana svůj první sjezd a babička Balzerové nechtěla, aby její vnučka musela slavit své narozeniny ve stejný den.

O příhodě se herečka, kterou proslavila především role v nesmrtelném seriálu Nemocnice na kraji města, v němž ztvárnila postavu mladé lékařky Alžběty Čeňkové, rozpovídala v pořadu 7 pádů Honzy Dědka, kde mimo jiné zavzpomínala i na své narození: „Narodila jsem se doma ve Vsetíně o půlnoci, tehdy se rodily děti doma. K porodu přišla jen porodní bába a rodný list pak přišel podepsat pan doktor,“ vyprávěla s úsměvem na rtech Balzerová.

Promluvila i o skutečnosti, že na svět přišla jen pouhý rok a tři měsíce poté, co komunisté převzali moc v Československu: „Narodila jsem se za bouřky, rozbité okno… a narodila se dramatická umělkyně,“ vtipkovala v pořadu s humorem sobě vlastním.

Více než politická situace herečku v době jejího mládí trápilo její křestní jméno, které v době, kdy dospívala, bylo vcelku ojedinělé: „Dneska je to nejčastější jméno, ale za mého dětství se tak nikdo nejmenoval. Dokonce jsem se za to jméno styděla a ptala jsem se otce, jak na to přišel, a on říkal, že se mu to jméno líbilo ve spojení s Havránkovou, tak jsem byla Eliška Havránková,“ vysvětlila stále charismatická herečka, která i přes svůj úctyhodný věk dodnes oplývá šarmem, jenž by jí mohly závidět i o dekády mladší ženy.

Zdroj: Autorský text, redakce, Blesk, Aha, 7 pádů Honzy Dědka; Náhledová fotografie: Pavel Gwužď/NextFoto.cz

error: Content is protected !!