Bolestný osud Věry Čáslavské: Manželství vyvrcholilo tragédií, syn zabil jejího bývalého muže

Miloval ji nejen český národ, ale i celý svět. Proto není divu, že její svatba s jiným sportovcem vyvolala velký ohlas a mnoho komentářů. Na jejich svatbu dorazilo přes 100 tisíc lidí a jednalo se o opravdu velkolepou událost. Manželství gymnastky Věry Čáslavské však nebylo šťastné.

Věra Čáslavská je jednou ze dvou gymnastek historie, kterým se podařilo získat dvě zlaté medaile ve víceboji na dvou olympijských hrách po sobě. V roce 1968 byla vyhlášena nejlepší sportovkyní světa a stala se také druhou nejpopulárnější ženou planety po Jacqueline Kennedyové.

Věra Čáslavská se narodila 3. května 1942 v Praze. Sportu či pohybovým aktivitám se věnovala od útlého dětství. Jako malá nosila nejen baletní placky nebo tenisky, ale také brusle. Její krasobruslařskou kariéru zastavilo zranění. V té době jí bylo necelých 15 let a uvažovala také o kariéře cirkusové akrobatky. Matka ji však vzala do tělocvičny k tehdy úspěšné sportovní gymnastce Evě Bosákové, olympijské vítězce a mistryni světa. Sportovní gymnastika se jí stala osudem.

Výjimečná sportovní kariéra Věry Čáslavské začala v 16 letech na mistrovství světa v Moskvě. Československo tehdy skončilo druhé ve víceboji a Čáslavská obsadila osmé místo ve víceboji žen. Ve stejném roce byla shodou okolností druhá za Bosákovou na domácím mistrovství. O rok později na mistrovství Evropy v Krakově přišly její první velké úspěchy – zlato za kladinu a stříbro za přeskok.

Své první olympiády se zúčastnila v roce 1960 v Římě, kde byla členkou stříbrného československého družstva a v soutěžích jednotlivců skončila osmá ve víceboji a šestá na kladině. Poté následovaly dvě olympiády, které ji vynesly na světovou scénu. V roce 1964 odcestovala na olympijské hry do Tokia. Odtud si přivezla nejen tři zlaté kovy za víceboj jednotlivců, přeskok a kladinu, ale také uznání mnoha Japonců. Během olympiády se provdala za českého olympionika a běžce na střední tratě Josefa Odložila.

Po návratu do vlasti se za své činy, které ocenil téměř celý svět, nedočkala žádných ovací. Tehdejší československá státní moc jí nic nedopřála. Po olympiádě její aktivní sportovní kariéra skončila. Začala trénovat, v čemž jí státní moc dělala různé překážky. Proto většinu své energie přesměrovala na dceru Radku a syna Martina, uvádí portál Sport.cz. V roce 1979 se jí podařilo vycestovat s rodinou na dvouletou trenérskou stáž do Mexika.

Věnovala se mexickým gymnastickým talentům a natočila seriál Cvičme s Věrou. Její profesní úspěch však zastínila manželská krize, která skončila rozvodem. Ten odložil údajné psychické a fyzické týrání nejen samotné Čáslavské, ale i jejích dětí. V roce 2015 jí byla diagnostikována rakovina, které legenda světové sportovní gymnastiky podlehla, píše web Kafe.cz. Po rozvodu ovšem trápení neskončilo. Věru exmanžel stále pronásledoval. Nechtěl se smířit s tím, že mu dala sbohem. Vše vyústilo v roce 1993 v obrovskou tragédii. 

Otec se synem se na diskotéce potkali náhodou, Josef už byl v té době velmi opilý a vyvolal roztržku, do které se zapletl i Martin. Výsledkem byl nešťastný pád bývalého atleta a jeho smrt. Bylo mu čtyřiapadesát let, když jej syn Věry Čáslavské zabil. Věra Čáslavská zemřela 30. srpna 2016 v Praze, píše portál Aha.

Zdroje: Aha, Kafe.cz, Sport.cz; Náhledový obrázek: Ron Kroon/Anefo/Wikimedia Commons (CC BY 1.0)

error: Content is protected !!