Nevhodných zpráv má Anička Slováčková plno: Sepsala nejhorší věci, které můžete říct lidem s rakovinou

Zpěvačka a herečka Anna Slováčková si podruhé prochází léčbou rakoviny, která se jí tentokrát usadila v plicích. O svých pocitech související s léčbou se pravidelně svěřuje fanouškům na na sociálních sítích. Snaží se být silná a to na ní lidé obdivují. Někteří ale bohužel občas plácnou něco, co není vhodné říkat onkologicky nemocnému člověku.

A proto se Anička rozhodla svým sledujícím sepsat seznam vět, které, byť nejsou myšleny urážlivě, ona sama nerada slyší nebo by slyšet nechtěla. Jednou takovou je věta: Jsi mladý/a, to zvládneš. To je podle Aniččiných slov „úplně out“. Víc se k tomu ani vyjadřovat nechtěla.

„A to sis ty vlasy vážně musel/a oholit?“ zmiňuje Anička další krutou větu. Zdůraznila, že oholení hlavy z důvodu léčby zákeřné nemoci určitě není činnost, která by pro pacienty byla zábavná. Za nevhodnou poznámku zpěvačka považuje také konstatování, že ten někdo na tom asi není zase tak špatně, když je při těle. Špatná je i zdánlivá pochvala štíhlé postavy.

Nemocnému člověku se moc neulehčí ani tím, když uslyší, kdo jiný na tu nemoc zemřel. No a tou snad úplně nejhorší větou je: „Jsou na tom lidi daleko hůř, tak si nestěžuj. To je jak kdyby vám někdo vyloženě plivnul do ksichtu,“ myslí si Anička. Zároveň si ale uvědomuje, že jsou skutečně lidé, kteří se léčí s daleko horší nemocí.

A proto je dobré být tu pro nemocného, snažit se do něj vcítit nebo se rovnou zeptat, jak s ním mluvit. „Někdo o tom třeba nebude chtít vůbec mluvit. Někdo bude chtít lítost. Někdo to bude chtít brát s humorem. Myslím, že nic nezkazíme tím, když nabídneme svou pomoc, nebo řekneme “jsem tu pro tebe”, říká závěrem Anička, které velmi pomáhá, když ji někdo vyslechne.

Zdroje: Autorský text, redakce; Náhledová fotografie: Show Jana Krause, FTV Prima/Wikimedia Commons (CC BY 3.0)

error: Content is protected !!